Rozhovor s Martinou Vrbovou

Klikněte pro větší obrázek Počítač, varná konvice, pračka nebo zářivka – to všechno jsou elektrospotřebiče. Máme jich doma čím dál víc, není divu, jsou to velcí pomocníci. Ale i oni jednou doslouží, a pak stojíme před otázkou, jak se jich zbavit? Odpověď zná televizní ekologický cyklus Kam s nimi. Na to, co divákům cyklus nabídne, jsme se zeptali moderátorky a spoluscénáristky Martiny Vrbové.

Z jakého důvodu jste se rozhodli druhou sérii ekologického cyklu Kam s nimi věnovat elektrospotřebičům?

Klikněte pro větší obrázek Všichni víme, že prázdná plastová PET láhev patří do žlutého kontejneru. Velká osvěta a kampaň zaměřená na třídění odpadů nás vynesly na evropskou špičku. Češi dokáží myslet ekologicky a nejsou líní odpad třídit a odnést jej do příslušného kontejneru. Ovšem, podle průzkumů, považuje většina naší veřejnosti za přirozené, když vysloužilý elektrospotřebič vyhodí do odpadků. Lidé nevědí, že se i takový porouchaný nebo starý elektrospotřebič dá využít k výrobě nového. Myslím, že kdyby to věděli, vysloužilé elektrospotřebiče by odnesli do sběrného dvora nebo jej vrátili v obchodě při nákupu nového výrobku. České veřejnosti schází informace, a proto se cyklus Kam s nimi elektrospotřebičům věnuje.

Jak je to jinde ve světě, jsou lidé více a lépe informováni?

Ano. Švédsko, Norsko, Dánsko a Švýcarsko to jsou země, kde se vybere až 10 kilogramů elektrozařízení na obyvatele za rok. U nás jsou to jen dvě kila. Pětkrát méně.

Jak českou veřejnost motivovat, aby elektrospotřebiče nevyhazovala do popelnic? Přeci jenom barevné kontejnery máme v mnoha případech hned u baráku, ale sběrné dvory, kam elektrospotřebiče patří, jsou mnohem dál...

Klikněte pro větší obrázek Dám příklad. Televizi máme doma skoro všichni, v každé z nich je takový maličký poklad. Řekli byste, že v televizi najdete zlato, stříbro a platinu? Kromě malého množství těchto ušlechtilých kovů obsahuje také plasty, měď, hliník a sklo. To všechno jsou suroviny, které se dají recyklovat a pak znovu použít. Šetří se tak příroda a její zdroje. Mnohá elektrozařízení obsahují jedovaté látky. Když je odhodíte na černou skládku, ohrožujete zdraví lidí i okolní přírodu. Přitom pomocí moderních technologií se dají škodliviny odstranit. Věřím tomu, že když tohle všechno lidé budou vědět, televizi do popelnice nehodí. A když hodí, budou vědět, že to není správné. Navíc se tím dopouštějí přestupku. Podle zákona mohou dostat až několikatisícovou pokutu.

Kam by tedy lidé měli vysloužilé elektrospotřebiče odnést?

Klikněte pro větší obrázek Možností je hned několik. Do sběrného dvora, který je od vás bezplatně převezme. Nebo můžeme starou pračku, fén anebo zářivku odevzdat při nákupu nového výrobku. Je to také bezplatná služba a prodejci jsou ze zákona povinni od vás vysloužilý elekrospotřebič odebrat. Třetí možností je porouchaný elektrospotřebič odnést do servisu. Pokud se ukáže, že mu už není pomoci nebo že by oprava stála víc než nákup nového, můžete jej v servisu také zanechat.

Jakým elektrospostřebičům se v jednotlivých dílech cyklu Kam s nimi budete věnovat?

Klikněte pro větší obrázek Televizím, počítačům, pračkám, lednicím, zářivkám a úsporným žárovkám a také všem malým elektrospotřebičům, jako jsou mobily, varné konvice nebo elektrické hračky pro děti. Ukážeme, co všechno se z nich dá využít, jak probíhá samotná recyklace a jaké nové výrobky díky recyklaci vznikají. Cyklus Kam s nimi se bude vysílat od začátku září na programu ČT2.