1000 let baziliky v Remeši

Záznam slavnostní bohoslužby, konané u příležitosti oslav tisícileté historie baziliky Saint-Remi, zařazené na seznam UNESCO

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Přes patnáct století putují poutníci do míst, kam nás přenese letošní vánoční bohoslužba. Bazilika Saint-Remi v Remeši, patřící k symbolům kraje Champagne, nezaostává za leskem proslulých francouzských gotických katedrál, byť zde nebyl korunován narozdíl od remešské katedrály (s níž byla roku 1991 zařazena na seznam kulturních památek UNESCO), jediný král. Odehrála se však tady roku 496 jedna z nejvýznamnějších událostí francouzských dějin: křest franského krále Chlodovika I. (v rámci výročí křtu zde roku 1996 meditoval papež Jan Pavel II.) Jednalo se totiž o pokřtění prvního franského krále katolickým biskupem. Oním biskupem byl Remi, v průběhu věků nepochybně nejmladší biskup na světě: biskupem v Remeši byl jmenován v pouhých 22 letech. Právě k jeho hrobu míří poutníci uctít ostatky, kvůli nimž byla započata stavba dnešní baziliky, původně opatského kostela. Remešská bazilika, o dvě století starší než remešská katedrála, 120 m dlouhá a 56 m široká stavba s románskou lodí a gotickou klenbou, prošla za 1000 let své existence obdobím slávy i takřka totální destrukce. Zlatý věk opatství kulminoval ve 12. století, kdy opatství čítalo na dvě stovky mnichů. Během stoleté války se jejich počet snížil na čtyřicet a po vyhnání benediktinů za francouzské revoluce byl opatský kostel vypleněn a románské mozaiky zničeny. Před zbouráním ho zachránilo jen přebudování stavby ve farní kostel. Za 1. světové války byla velká část baziliky poškozena, náhradní sloupoví neuneslo stavbu, která se propadla. Rekonstrukce ruiny pak zabrala celých 40 let.

Dnes kromě velkolepého lustru, na kterém obrovské množství zapálených svíček má zaručit vinařům úspěšný rok, můžeme v bazilice obdivovat mimo jiné také monumentální varhany, které jí věnovalo roku 2000 město Remeš. Přímý přenos komentují Petr Kolář a Jan Regner.

Stopáž59 minut
Rok výroby 2007
 P ST 4:3