Magazín o vizuálním umění a jeho tvůrcích. Jaké podoby má současná umělecká fotografie a jak se vypořádala s érou digitalizace?

Obsah dílu

Přehrát vše

O podobách současné umělecké fotografie, jejích tématech a způsobech vyjádření, budeme hovořit s profesorem Vladimírem Birgusem, po jeho návratu z mezinárodního fotografického veletrhu Paris Photo, největší evropské přehlídky fotografií, která se koná každoročně v pařížském Carrousel du Louvre.

Ale i v Praze je výstava světoznámého tvůrce, člena prestižní agentury Magnum Photos, amerického fotografa Elliotta Erwitta. Na putovní výstavě v Leica Gallery Prague je výjimečný cyklus fotografií, který sestavil sám autor a jeho tým exkluzivně pro galerie LEICA. V naší pozvánce vám přiblížíme fotografa známého svými černobílými snímky ironických a absurdních situací z každodenního života.

Fotografická dvojice Jasanský - Polák působí na české scéně třetím desetiletím. V začátcích své spolupráce se soustředili především na fotografické zachycení obyčejných předmětů. V posledních letech zpracovávají tématicky ostře vymezené rozsáhlé fotografické cykly. K jedněm z posledních patří série Koscioly, koscioly pořízená při jejich cestách do Polska. Uměleckoprůmyslové muzeum Moravské galerie v Brně hostí první retrospektivu Jasanského s Polákem, v níž jsou představeny známé cykly, ale trochu jinak: všechny byly nafotografovány autory znovu během tohoto léta. Dochází tak k polemice, v čem je současná fotografie jiná, ale i jak fotografii vystavovat.

„Fotka je podstatně srozumitelnější než jiné formy umění, a proto především mladší generace začíná fotografii aktivně sbírat a investovat do ní,“ říká galerista a expert na českou fotografii Jiří Jaskmanický, podle něhož je Česko fotografickou velmocí. Jak a kde se s fotografií obchoduje? A jak se na trhu daří právě českým fotografům?

V prosincovém vydání měsíčníku o vizuálním umění vám rovněž přineseme výběr z nejzajímavějších novinek české výtvarné scény v kapitole ARTMIX plus.

Stopáž52 minut
Rok výroby 2013
 P ST
ŽánrMagazín