52 minut o výtvarném umění – Fenomén: Česká malba generace 80. let – Artfór: Designové hračky Jerryho a Anny Kozových – Reportáž: Moderní architektura kostela a skleněný kříž Václava Ciglera – Portrét: Malby a instalace Václava Bláhy

Obsah dílu

Přehrát vše
Wannieck Gallery představí v rámci rozsáhlé výstavy obrazy a kresby z let 1984–1995 celkem 23 umělců. Komplexní výběr obrazů a kreseb dokumentuje tvůrčí vzepětí generace, která se po umrtvujícím období socialistické normalizace razantně přihlásila ke svému právu svobodně tvořit. S čím tedy přišla generace malířů v polovině 80. let 20. století? Více o tom dnešní FENOMÉN.

V REPORTÁŽI přinášíme záznam z otevření nového moderního kostela Církve bratrské v Litomyšli, na jehož podobě spolupracovali i významní výtvarníci. Abstraktní plastika je od Karla Malicha a unikátní skleněný kříž vznikl podle návrhu Václava Ciglera.

ARTFÓR je zábavný, podíváme se na hračky pro Alfíka od designérů Jerryho a Anny Kozových a také na současné projekty obou manželů výtvarníků.

PORTRÉT jsme natočili s malířem a grafikem Václavem Bláhou. V letech socialismu se proti společnosti vymezoval obrazem, instalacemi. Když se režim obrátil, pohled se příliš nezměnil. „Ideologie socialismu byla směněna za ideologii peněz a můj člověk v obraze zůstal zase opuštěný a vymezující se vůči svému prostředí a myslím si, že to tak má být. Stav umění se mění podle společenské situace a odpovídá jí. Pokud se dnes někdo pozastavuje nad jakousi podivností nebo nesrozumitelností umění, není se čemu divit. Umění je v takovém stavu, v jakém je společnost – je podivné.“
Stopáž52 minut
Rok výroby 2010
 P ST
ŽánrMagazín