Záznam operního představení o dvou jednáních z II. nádvoří zámku v Litomyšli (2007). V hlavních rolích: L. Vele, D. Burešová, T. Černý, R. Janál, Y. Škvárová, A. Hendrych a další. Sbormistr L. Vasilek. Orchestr a sbor opery Národního divadla v Praze řídí Z. Müller. Divadelní režie M. Chudovský. Režie televizního záznamu R. Tesáček

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl je po Pražském jaru druhým nejstarším hudebním festivalem a současně největším „open air“ festivalem klasické hudby, konaným v České republice. Již od roku 1949 je v rodišti zakladatele české národní hudby Bedřicha Smetany, starobylé východočeské Litomyšli, pořádán velký hudební festival. Jeho hlavní programovou náplní jsou operní inscenace, koncertní provádění oper, ale také galakoncerty, oratoria, kantáty a písňové večery, tedy formy, v nichž je dominantou vokální umění. Stranou však nezůstávají ani hudba symfonická, instrumentální či komorní, prostor zde nachází balet stejně jako koncerty chrámové či promenádní. Mezi interprety patří významní zahraniční hosté (mj. K. Ricciarelli, S. Milnes, K. Weikl, S. Larin, N. Shicoff), nejpřednější domácí sólisté (E. Urbanová, D. Pecková, M. Kožená), soubory (Národní divadlo Praha, Státní opera Praha, Národní divadlo Brno, Česká filharmonie, Pražští symfonikové, Pražská komorní filharmonie, Filharmonie Brno…) a věhlasní dirigenti – J. Bělohlávek, L. Pešek, I. Jackson, O. Lenárd, C. Richter či F.Chaslin.

Centrem festivalového dění je nádherný areál Státního zámku Litomyšl, který byl v roce 1999 zapsán na seznam kulturního světového dědictví UNESCO. Hlavní pořady se konají zejména v akusticky dokonalém II. nádvoří s unikátním výsuvným zastřešením, ale také v dalších sálech zámku, litomyšlských chrámech, ve Smetanově domě a pravidelně též ve vybraných místech Pardubického regionu.

V roce 2007 se zde konala premiéra nového nastudování opery B. Smetany Hubička se souborem Národního divadla v Praze. A právě tuto premiéru zanamenaly i kamery České televize.

Stopáž117 minut
Rok výroby 2007
ŽánrHudba