Přibylo odpadu pohozeného v přírodě. A kvůli tomu i zraněných zvířat, hlavně ptáků. Především plasty jim mohou podle ochránců přírody způsobit vážná poranění i zdravotní potíže.
Motoristé v Ostravě budou moct projet v noci opravovaným mostem přes Odru na ulici Hlučínská. V Přerově zase otevřeli novou křižovatku, která zjednoduší jízdu do části Předmostí.
U klientů tří domovů pro seniory začalo měření protilátek. Studie Zdravotního ústavu v Ostravě má za cíl zjistit, jak jsou na tom očkovaní senioři s množstvím protilátek.

Obsah dílu

Více odpadu v přírodě

Přibylo odpadu pohozeného v přírodě. A kvůli tomu i zraněných zvířat, hlavně ptáků. Především plasty jim mohou podle ochránců přírody způsobit vážná poranění i zdravotní potíže.

Více odpadu v přírodě

Odpadky odhozené v přírodě v ní mohou zůstat i desítky let - nebo ještě déle. Například plechovky se rozkládají až patnáct let, plasty i sto a láhve ze skla až tisíc let. Na zemi se často válejí taky nedopalky cigaret nebo papírové kapesníky, u těch je doba rozkladu podstatně kratší - asi dva až čtyři týdny.

Více odpadu v přírodě

Živě Milan Anděl, spolek Čisté Beskydy

Soud kvůli IT zakázkám

Případ třinácti údajně zmanipulovaných zakázek na informační systémy pro veřejnou správu u olomouckého krajského soudu. Dvacet šest obžalovaných podle žalobce způsobilo státu škodu přes čtvrt miliardy korun. Jako první dnes soud vyslechl zaměstnance jedné z obžalovaných firem Tesco SW olomouckého podnikatele Josefa Tesaříka. Obžalobě čelí jeho dva synové, spolu s nimi také syn někdejšího hejtmana, poslance a senátora Martina Tesaříka. Všichni pochybení odmítají.

Celníci odhalili drogový gang

Moravskoslezští celníci odhalili mezinárodní gang výrobců a dealerů pervitinu. Kriminalisté obvinili sedm lidí včetně jednoho Poláka. Podle policie vyrobili od počátku loňského roku okolo 70 tisíc dávek drogy v hodnotě 14 milionů korun. Hrozí jim za to až osmnáctileté vězení. Policisté nevylučují, že padnou ještě další obvinění.

Noční otevírání mostu na Hlučínské

Živě Marek Slavík, redaktor ČT.

Otevření kruhového objezdu v Přerově

Zhruba před dvěma hodinami otevřeli v Přerově novou okružní křižovatku. Má pomoci k plynulejší dopravě v místní části Předmostí.

Cvičení Hradba 2021

Tisíc vojáků aktivní zálohy se zapojilo do cvičení Hradba 2021. Účastní se jej pěší roty všech krajských vojenských velitelství. V akci je i několik stovek profesionálů AČR.

Odběry pro studii na protilátky

Kolik protilátek proti covidu-19 mají lidé ze tří ostravských domovů pro seniory. Zjišťuje to Zdravotní ústav v Ostravě. Protilátky měří u lidí, kteří jsou naočkování a vakcíny dostali mezi prvními.

Odběry pro studii na protilátky

Studii zaměřenou na protilátky a buněčnou imunitu v říjnu chystá také Ministerstvo zdravotnictví. Chce zjistit, nakolik je česká populace promořená. Zapojit se má několik ústavů z Česka - mezi nimi Thomayerova nemocnice v Praze, IKEM a olomoucká fakultní nemocnice. Zjišťování nebude celoplošné, ministerstvo ale očekává, že se ho zúčastní tisíce dobrovolníků.

Rekonstrukce koupaliště v Krnově

Krnov chystá dostavbu koupaliště. To už před časem dostalo novou bazénovou vanu. Teď je na řadě rekonstrukce zázemí pro návštěvníky i zaměstnance. V areálu mají časem vyrůst i nové městské lázně.

Policejní dopravní akce

Více dopravních policistů na silnicích - i těch moravskoslezských. Několikadenní celorepubliková akce se zaměřuje také na řidiče, kteří se dost nesoustředí na jízdu - například během ní telefonují.

Fotografie pořízené historickými technikami

Daguerrotypie, fotogram nebo umělý negativ. Ostravská galerie Fiducia připravila výstavu fotografií, které jsou vytvořené historickými technikami. Různé podoby klasického fotografického procesu zkoumají Gabriela Sauer Kolčavová a Ondřej Přibyl.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2021
 P ST HD