Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Stavba přehrady Nové Heřminovy

Stavba přehrady Nové Heřminovy na Bruntálsku je zase o něco blíž. Dneškem začalo územní řízení,
což znamená, že Povodí Odry doložilo všechny dokumenty na stavební úřad. Stavět by se mělo začít za 4 roky. Vodohospodáři ale stále nemají všechny potřebné pozemky a do 2 měsíců začnou zřejmě vyvlastňovat. Představitelé obce i ekologové stále trvají na tom, že je stavba vodního díla
zbytečná a i nadále se budou snažitji zastavit.

Stavba přehrady Nové Heřminovy

Živě Jan Hradecký, děkan Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity.

Vývoj epidemie v krajích

Přidáme aktuální statistiky nakažených i očkovaných: V MS přibylo v úterý téměř 900 nových případů,
zhruba o 150 více než za pondělí. Očkovací vakcínu v regionu dostalo přes 24 tis. lidí, obě dávky zatím přes 1 800 z nich.

Omezení první dávky očkování

V MS i OL kraji bude podle jejich hejtmanů očkování proti COVIDU-19 pokračovat. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného není situace tak vážná, aby bylo třeba očkování v Česku plošně přerušit. Kde vakcín dost není, doporučuje ale MZ ČR očkování i rezervace pozastavit. Důvodem je dočasné omezení dodávek látky společnosti Pfizer.

Spor o očkovací centrum

Frýdek-Místek chce vybudovat očkovací centrum. Jednou z variant, kde by mohlo vzniknout, je tamní sportovní hala. Očkovat by se v něm mohlo začít během jara, kapacita by měla být mezi 700 až 1 000 očkovaných denně. Proti jsou ale rodiče mladých frýdecko-místeckých hokejistů, kteří v hale za běžného stavu trénují.

Problémy ústavu CATRIN

Měl být v provozu od 1. ledna, spojit má několik výzkumných center Univerzity Palackého v Olomouci.
Nový vysokoškolský ústav CATRIN ale stále nefunguje, už kvůli tomu rezignoval rektor Jaroslav Miller.
Teď řeší zaměstnanci problémy se smlouvami.

Zemřela Hana Maciuchová

Zemřela herečka Hana Maciuchová, bylo jí 75 let. Rodačka ze Šternberka u Olomouce podlehla dlouhé nemoci. Mezi její nejslavnější role patří ty v televizních seriálech, jako jsou Krkonošské pohádky,
Nemocnice na kraji města nebo Chalupáři. Byla stálou členkou Divadla na Vinohradech, strávila v něm 50 sezón.

Soud kvůli prodeji pozemků ve F-M

Kauza prodeje pozemků ve Frýdku-Místku, v níž čelí obžalobě 7 městských radních včetně současného primátora Michala Pobuckého, je zpět u frýdecko-místeckého okresního soudu. Zprošťující rozsudek, který obžalované předloni osvobodil, zrušil odvolací Krajský soud v Ostravě. Politici měli městské pozemky údajně prodat pod cenou.

Přeshraniční očkování v Polsku

Polští senioři žijící na území Česka se mohou nechat očkovat proti koronaviru v Polsku. Tam mají na vakcínu nárok lidé nad 70 let. V tuzemsku se očkují až senioři starší 80 let. Poláci s trvalým pobytem v Česku ale musí splňovat konkrétní podmínky, a to např. mít polské občanství a polské rodné číslo.

Nová rezonance v Nemocnici Prostějov

Jednoduší a přesnější vyšetření především v neurologických, onkologických nebo ortopedických oborech. Lékařům v prostějovské nemocnici v tom má pomoci nová magnetická rezonance.
Její ostrý provoz zahájili dopoledne. Přístroj by měl do konce roku vyšetřit asi 3,5 tis. lidí. Magnetickou rezonanci dosud v nemocnici provozovala externí soukromá společnost.

Města bojují s autovraky

Už desítky autovraků se po loňské novele zákona podařilo radnicím odstranit z ulic moravskoslezských měst. Jen v Opavě třeba přes 40. A např. karvinský magistrát zveřejňuje na svém webu snímky takových vozů a také místa, kde stojí. Radnice ale mají problém s dražbami, které jim norma nařizuje. Neříká už totiž, jak je uskutečnit.

Výročí narození W. A. Mozarta

Živě redaktorka Lucie Křížková.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2021
 P ST HD