Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Covid gastro startuje

Ode dneška můžou žádat nejen restaurace o další vládní kompenzace v programu Covid-Gastro.
Všechny provozovny uzavřené kvůli pandemii koronaviru mají nárok na dotaci na každého zaměstnance 400 Kč za den. Kompenzační bonus nejde ale čerpat na brigádníky a pracovníky zaměstnané na dohodu.

Covid gastro startuje

Živě s Petrem Frýdlem z Asociace hotelů a restaurací ČR, předsedou sekce pro MS kraj.

Obchody otevřené od úterý

Zítra se otevřou papírnictví, obchody s oblečením a botami pro děti a prodejny se spodním prádlem. O rozvolnění opatření rozhodla vláda. Zboží budou opět moci prodávat malé obchody i obchodní řetězce. Premiér Andrej Babiš řekl České televizi, že další úpravu opatření proti šíření koronaviru zatím nepředpokládá. Vláda zároveň rozhodla, že bude ve sněmovně usilovat o prodloužení nouzového stavu kvůli covidu-19 o dalších 30 dní.

Přerov zrušil Portál občana

Přerovská radnice se rozhodla zrušit Portál občana, který byl součástí rozsáhlé elektronizace správy.
Město ji spustilo v r. 2015, podle tehdejšího vedení byl rozsáhlý projekt v hodnotě téměř 140 mil. Kč ojedinělý v celé republice, tendr však vyšetřovala policie. Portál se měl stát prostředníkem mezi obyvateli a úředníky, využívalo jej však jen osm desítek lidí. Zrušení portálu město odůvodnilo jeho nevytížeností i nutností dalších investic kvůli zákonu o právu na digitální služby.

Očkování seniorů pokračuje

Živě redaktor Jiří Šíma.

Další mobilní očkovací týmy

V OL kraji se k očkování v domovech pro seniory připojily další 2 mobilní očkovací týmy, vytvořily je
nemocnice v Přerově a Prostějově. Už dnes oba týmy vyjely do dalších domovů, očkování ale zatím dokončí jen v těch, kde dnes začaly. Kraj totiž zatím vakcínu do dalších domovů nedostal.

Opava pomáhá s registrací

Opavským seniorům pomáhá s registrací do očkovacího systému speciální služba. Jedná se o telefonickou linku. Na tu senior zavolá a zaměstnanec města Opavy mu pomůže s vyplněním žádosti.
Lidé můžou navštívit i kontaktní místo.

Rekordně mrazivé ráno

Česko má za sebou rekordně mrazivé ráno. Především na severovýchodě země klesaly teploty
hluboko pod bod mrazu. Nejchladněji bylo v Rýmařově, a to minus 24 °C. V dalších dnech
se ale podle meteorologů oteplí a sněhové srážky vystřídá déšť.

Kraj posílí dopravu do Jeseníků

V Jeseníkách od neděle platí 3. lavinový stupeň z pětibodové škály, který znamená značné nebezpečí. Ve vyšších partiích hor leží zhruba 110 cm sněhu, na lavinových svazích i víc. I přesto do hor míří
stále více turistů. OL kraj musel zvýšit kapacity vlaků i autobusů.

Recidivista rekordman

Nejméně 30 vykradených aut, sklepů a provozoven v Ostravě připisují kriminalisté 49letému recidivistovi. Během půl roku okradení přišli o věci za zhruba 700 tis. Kč. Obviněný, který polovinu života strávil ve vězení, odmítl vypovídat. Hrozí mu až 8 let vězení.

Nová knihovna uprostřed sídliště

Nová knihovna uprostřed ostravského sídliště. Z bývalé mateřské školy je moderní kulturní centrum
s upraveným parkem a odpočinkovou zónou. Rekonstrukce pobočky Knihovny města Ostravy stála 50 mil. Kč a město ji také zaplatilo.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2021
 P ST HD