Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Maturanti ve školách

Dnes se do tříd vrací kromě prvňáků a druháků i studenti závěrečných ročníků středních škol, konzervatoří a vyšších odborných škol. Prezenční výuka středních škol ale nebude z velké části probíhat standardní formou. Přibližně 1/4 předmětů se bude muset učit online.

Začátek výuky s omezeními

Jak zachovat podmínku, aby se třídní kolektivy nemíchaly. I školy v MS kraji se potýkají s podmínkou zachování stejného kolektivu ve třídě. Omezení řeší školy různě, ty, které mají větší areál, rozmisťují studenty posledních ročníků do jiných budov. Jinde pak zčásti pokračují v online výuce.

Začátek výuky s omezeními

Živě Daniel Kašička, ředitel ostravského gymnázia Hladnov a předseda Asociace ředitelů gymnázií MS kraje.

Testy mají certifikát

Nový screeningový rychlotest na covid-19 vědců z olomoucké lékařské fakulty získal certifikát pro profesionální použití v diagnostice. Rychlostest zhruba za hodinu po odběru umí prokázat přítomnost koronaviru a odhalit infekci i u bezpříznakových jedinců v akutní fázi nemoci. Certifikaci vydal SÚKL.

Autobusová doprava se vrací do normálu

V OL kraji se v pondělí obnoví obvyklý provoz linkových autobusů. Ten v regionu částečně omezili
na podzim kvůli pandemii koronaviru a následnému uzavření škol. Koordinátor Integrovaného dopravního systému ubral na začátku listopadu školní spoje, aby se vyhnul provozním ztrátám, které hrozily kvůli menšímu počtu cestujících. Teď se vrátí k jízdním řádům, které platily před vyhlášením nouzového stavu.

OKD budou řešit dvě pracovní skupiny

Tisíce lidí bez práce, pozemky bez využití, chybějící uhlí ve firmách a teplárnách. Problémy, které souvisejí s ukončením těžby ve společnosti OKD, budou řešit 2 krajské pracovní skupiny. Termín konce těžby měl být podle usnesení vlády ohlášený v říjnu. Ani na konci listopadu ale známý není.

Studie plošného testování hotova

Nemocnice Karviná-Ráj a Zdravotní ústav Ostrava dokončili studii, která má říct, jak nejlépe postupovat v případě celorepublikového testování na covid-19. A zjišťovala také citlivost antigenních testů. Studie trvala 2 týdny, během kterých zdravotníci odebrali vzorky více než 1 300 lidí. Výsledky představí autoři už zítra. Zapojily se také FN Ostrava nebo společnost OKD.

Pomoc dětem z Ukrajiny

Mikulášská nadílka pro děti, kterým do života zasahují boje na východní Ukrajině, bude mít letos kvůli pandemii koronaviru jinou podobu. Humanitární pracovníci Diecézní charity ostravsko-opavské
nemohou tak jako dřív přivézt a předat dárky osobně. Vybírají proto peníze, za které partnerská charita na Ukrajině dárky nakoupí a rozdá je tamním dětem.

Krnov chce změnu obchvatu

Necelý rok před dostavbou krnovského obchvatu přišlo město s požadavkem na změnu. Na 2 úsecích chce kvůli bezpečnosti namísto klasických křižovatek vybudovat kruhové objezdy. Hlavní investor stavby, ŘSD, ale zatím o ničem neví.

Těžní věž ve Sviadnově mizí

Začalo bourání těžní věže v areálu bývalého dolu ve Sviadnově na Frýdecko-Místecku. Obec se snažila objekt zapsat na seznam kulturních památek, to se ale nepovedlo. Firma OKD tak minulý měsíc
rozhodla o likvidaci. Trvat by měla 3 týdny.

Kino na hranici online

Filmový festival Kino na hranici pro letošek online. Diváci se poprvé nesejdou v kinosálech v Českém a Polském Těšíně, ale u počítačů. Více než 60 českých, polských a slovenských filmů budou organizátoři až do neděle v pravidelných časech streamovat.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2020
 P ST HD