Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Další měřící stanice v Ostravě

Ostravské ovzduší bude monitorovat další měřící stanice. Provozované Zdravotním ústavem jsou ve městě momentálně 4, ta nejnovější bude umístěna v těsné blízkosti koksovny v Ostravě-Přívoze. Na ovzduší v jejím okolí si totiž obyvatelé stěžovali už několikrát. Podle nedávné studie se ale podnik na zvyšování místních imisí škodlivých látek výrazně nepodílí.

Další měřící stanice v Ostravě

Sestřih komentářů z odpolední ČT24.

Obálka pomáhá seniorům

Seniorům, ale např. i zdravotně handicapovaným obyvatelům MS kraje by mohla v krizových situacích
pomoci speciální obálka s osobními informacemi, které jsou důležité pro záchranáře. Kraj chce takových obálek distribuovat do domácností zhruba 61 tis. Podobný projekt už úspěšně fungujei v jiných částech republiky.

Prostějov reguluje hazard

Prostějov bude od začátku příštího roku regulovat hazard ve městě jiným způsobem. Zastupitelé dnes schválili upravenou verzi vyhlášky, podle níž nebude možné hazardní hryprovozovat např. v okolí škol,
na náměstí v centru Prostějova, v budovách autobusových a vlakových nádraží či v několika částech města. Původní materiál počítal s aktuálním výčtem míst, kde lidé mohou hráthazardní hry.
¨

Kontrola neodhalila pochybení

Ministerská kontrola nenašla pochybení v ostravském domě pro seniory Slunečnice. Zařízení udělila téměř plný počet bodů za kvalitu péče. Prověřovala ho po reportážích serveru Seznam.cz, které poukazovaly
na ponižování klientů. Město Ostrava, které domov provozuje, zavedlo opatření, která mají případnému porušování práv klientů zamezit.

Sníh působil potíže v dopravě

Kvůli zimnímu počasí byly evidovány první větší komplikace v dopravě. Na mnoha místech se staly
dopravní nehody, především pak na Bruntálsku a Opavsku. V horských polohách Beskyd pak uvízlo několik kamionů. Silnice první třídy číslo 56 z Ostravice na Bílou byla dokonce na několik hodin kvůli náledí uzavřena.

Chybí fyzioterapeuti

V kraji roste poptávka po kvalitních fyzioterapeutech. Nedostatek jich je ve zdravotních zařízeních, rehabilitačních klinikách, ústavech i lázních. Unie fyzioterapeutů to zdůvodňuje nízkým nástupním platem
a také tím, že fyzioterapii potřebuje stále více Čechů. Přibližně každý čtvrtý.

Trest za pěstování konopí

3 roky nepodmíněně vyměřil Okresní soud v Prostějově Dušanovi Dvořákovi, pěstiteli léčebného konopí.
Ten byl už v minulosti za jeho velké množství a následné zpracovávání trestán. Obviněný s rozsudkem nesouhlasí a hodlá podat odvolání. K soudu jej přišli podpořit jeho stoupenci.

Hold Nikimu Laudovi

Muž bez tváře, zato nejrychlejší na světě. Olomoucké divadlo Tramtárie vzdává hold Nikimu Laudovi, který zemřel letos 20. května. Drama Cílová rovinka Nikiho Laudy vypráví životní osudy slavného závodníka Formule1. Hru napsal přímo pro divadlo Pavel Gejguš.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2019
 P ST HD