Začínají oslavy 30. výročí Sametové revoluce. Ta se v Ostravě v roce 1989 prosazovala jen velmi těžce. Rudý region se na stranu změn přiklonil jako jeden z posledních v zemi.
Cesta k demokracii a ke změnám v průmyslových podnicích na severu Moravy a ve Slezsku nebyla ani rychlá ani snadná. Lidé měli podle historiků málo informací a změn se často obávali.
Tahouny Sametové revoluce byli v Olomouci studenti tamní univerzity. Po pražských událostech vyhlásili okupační stávku, kterou si letos chtějí znovu připomenout.

Obsah dílu

Sametová revoluce na Ostravsku

Rušno zde bylo i 27. listopadu 1989, kdy se tu sešlo přes 20 tis. lidí na protest proti tehdejšímu režimu. Tedy o 10 dní později než v Praze.

Projekt SametOVA!!!

Živě Michaela Dvořáková, hlavní koordinátorka SametOVA!!! a Tomáš Macura, primátor Ostravy.

Expozice na Masarykově náměstí v Ostravě

Severní Morava byla baštou komunismu. I přesto se však objevovali lidé, kteří se vládnoucí moci postavili. Za své hrdinství byli ovšem mnohokrát tvrdě potrestáni. Tím nejznámějších z nich byl zřejmě Jaromír Šavrda.

Vzpomínky na sametovou revoluci

Živě Tomáš Jirman, here NDM a Ivo Kaleta, vůdce studentských stávek v roce 1989.

Průmysl a sametová revoluce

Sametová revoluce se postupně šířila po celé republice. Cesta k demokracii a ke změnám v průmyslových podnicích v kraji ale nebyla ani rychlá, ani snadná. Lidé měli podle historiků málo informací a změn se často obávali.

Oslavy sametové revoluce v Olomouci

Živě redaktor Dušan Gavenda.

Oslavy sametové revoluce v Olomouci

A jak probíhala revoluce na Olomoucku, připomene následující reportáž.

Třicet let po sametu

Třicet let po sametu aneb Tahle země není pro blbý, takový název dostala nová divadelní hra Tomáše Vůjtka. S herci ostravských divadel i amatéry ji ve vlastní režii uvádí v ostravském Absintovém klubu Les. Velkou část textu ale doslova opsal a na jeviště přivedl české politiky.

Jednání odborů o budoucnosti těžby uhlí

Klesající cena uhlí, nejasný konec těžby, malá podpora státu. V Horní Suché u Havířova zasedl sněm Sdružení hornických odborů. 70 zástupců mluvilo jednotně o krizi v hornictví i budoucnosti OKD.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2019
 P ST HD