Krajské nemocnice v Olomouckém kraji začaly používat elektronickou zdravotní dokumentaci. Měla by přinést úspora času, papíru i lepší přehled o vyšetřeních a stavu pacientů.
Policie znovu šetří sedmdesát let starý případ smrti Jana Masaryka. Jedním z důvodů je unikátní nahrávka policisty Vilibalda Hofmanna, který byl jako jeden z prvních přivolán k jeho tělu. Záznam byl pořízen v Karviné.
Vrcholí oslavy 170. výročí založení Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. Ta původně vznikla v Příbrami, do Ostravy se přesunula po skončení druhé světové války.

Obsah dílu

Elektronická dokumentace v nemocnicích OL kraje

Úspora času, papíru i lepší přehled o vyšetřeních a stavu pacientů. Hlavní důvody, proč nemocnice využívají elektronickou zdravotní dokumentaci. Někdy jen na některých pracovištích nebo v různé podobě. Pro nemocnice vlastněné Olomouckým krajem spustila Středomoravská nemocniční, která je provozuje, dokumentaci jednotnou a plošně propojenou.

Elektronická dokumentace v nemocnicích OL kraje

Prvním krokem k elektronizaci českého zdravotnictví byly už několik let fungující elektronické recepty. Rozšíření na veškerou dokumentaci by měl zajistit zákon, který chce ministerstvo předložit k projednávání do konce tohoto roku. Ten by měl sjednotit stávající roztříštěné systémy. Podle dřívějšího vyjádření ministra bude vedení elektronické dokumentace pro lékaře zpočátku dobrovolné.

UP vyzvala Ondráčka k nepoužívání titulu

Univerzita Palackého vyzvala poslance KSČM Zdeňka Ondráčka, aby se vzdal svého akademického titulu Ph.D získaného v rozporu s etickými pravidly. Výsledky kontroly jeho disertační práce s názvem "Násilí jako sociálně patologický jev v rodině" odhalily porušení citačních zásad. Oficiálně už poslanec o titul z roku 2011 přijít nemůže, zákonná lhůta k zahájení řízení o zneplatnění obhajoby už uplynula. Zdeněk Ondráček se k výzvě univerzity nevyjádřil.

Kontrola nákladních aut a autobusů u Olomouce

Tým cizinecké a dálniční policie kontroloval autobusy a kamiony na dálnici u Olomouce. Prohledávali je pro případ, že by řidiči převáželi nelegální migranty. Poprvé k tomu používali přístroj, který dokáže detekovat tlukot srdce.

Špatná viditelnost a bezpečnost chodců

Policisté v MS kraji se v těchto dnech, kdy je brzy ráno a k večeru špatná viditelnost, zaměřují na bezpečnost chodců. Upozorňují na nutnost nošení reflexních prvků, a to i ve městech, kde to není povinné. Jen loni se na severu Moravy stalo 350 nehod s chodci. V mnohých případech je řidiči
v šeru přehlédli.

Reflexní prvky u chodců

Při jaké rychlosti auta hrozí chodci bez reflexních prvků nebezpečí? A jak by měl řidič reagovat? Na to odpoledne na ČT24 odpověděl Pavel Blahut, krajský koordinátor Besipu pro MS kraj.

Zákaz nákladních aut v Opavě-Komárově

Až do května příštího roku je pro nákladní auta nad 20 tun uzavřen průjezd přes Opavu-Komárov. Silničáři tam pro těžkou techniku uzavřeli most, který je v havarijním stavu. Řidiči kamionů musejí z frekventované silnice z Ostravy odbočit na Štítinu a pokračovat přes Kravaře a Velké a Malé Hoštice až do Opavy.

Nahrávka vyšetřovatele smrti Jana Masaryka

Více než 70 let starý případ smrti Jana Masaryka je opět otevřen. Jedním z důvodů je unikátní nahrávka
policisty Vilibalda Hofmanna, který byl jako jeden z prvních přivolán k tělu zesnulého Jana Masaryka. Záznam byl pořízen v Karviné díky rodině Grulichových. Ta záznam více než 50 let schraňovala.

Oslavy 170 let založení VŠB-TU

Živě redaktor Jiří Šíma.

Oslavy 170 let založení VŠB-TU

A Jiří Šíma dnes natáčel s rektorem univerzity Václavem Snášelem.

Opatření proti hrabošům

Zemědělci v MS kraji se stále potýkají s hraboši. Místo jedu ochránci přírody doporučují instalovat do polí tzv. berličky, na které sedají dravci lovící hraboše. Jinde zase orají více do hloubky, aby narušili díry vyhloubené hlodavci.

Výstava archeologických nálezů z Opavy

Národní památkový ústav Ostrava vystavuje luxusní sklo ze stolů opavských měšťanů od středověku až po renesanci. Nálezy pocházejí z archeologických výzkumů na území Opavy uskutečněných v posledních 60 letech. Unikátní soubor 90 číší se našel pod domem, kde se zřejmě provozoval hostinec.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2019
 P ST HD