Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

200 milionů za dopravní dispečink

200 mil. za nový dopravní dispečink. MS kraj si od něj slibuje přesnější a spolehlivější informace o jednotlivých spojích, zpožděních, nehodách nebo uzavírkách. Tendr bude vypsán do konce roku.
Celý systém by měl fungovat nejpozději v roce 2025.

200 milionů za dopravní dispečink

Živě Jakub Unucka, náměstek hejtmana MS kraje.

Návrh na žalobu za podvod

Policie navrhla obžalovat 2 bývalé manažery ostravského dopravního podnikuz dotačního podvodu ostravského dopravního podniku z dotačního podvodu při čerpání evropských dotací na opravu tramvají. Podle kriminalistů se na renovaci vozového parku neoprávněně čerpala dotace přibližně 234 mil. Kč. V dnešní tiskové zprávě o tom informoval mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. V případě pravomocného rozsudku hrozí obviněným trest až 10 let vězení.

Zákaz používání Stutoxu

Zákaz používat jed Stutox II proti hrabošům platí už pro 9 zemědělských firem. Česká inspekce životního prostředí jim předběžným opatřením zakázala plošnou aplikaci i vkládání jedu přímo do nor. České televizi to sdělila mluvčí inspekce Jana Jandová. Po užití jedu hrozí otrava i některým chráněným druhům živočichů. Omezení přípravku nařídilo MŽP ČR začátkem srpna.

Stížnosti Orlovanů na zdravotnictví

Hodiny čekání na lékařské ošetření nebo rovnou odmítnutí pacienta hospitalizovat. Tak to podle některých obyvatel Orlové vypadá poté, co MS kraj přesunul akutní lůžková oddělení do okolních nemocnic. Vedení města chce, aby kraj situaci řešil. Ten ale říká, že o žádných problémech od pacientů neví.

Výhrady k lesnímu zákonu

Snažší boj s kůrovcem nebo větší podpora biodiverzity. To jsou jen některé změny v lesním zákoně,
který projednávali poslanci. Schvalování ale hlavně kvůli připomínkám myslivcům odložili. Těm se nelíbí, že by stát měl rozhodovat o stavech zvěře.

Oprava mostů má zpoždění

Živě redaktor Tomáš Indrei.

Znalci před soudem

Podmínku a zákaz činnosti na na přiměřenou dobu navrhla soudu státní zástupkyně pro soudní znalce, patology, Igora Fargaše a Radka Matlacha. V kauze Petra Kramného, který před 6 lety zavraždil elektrickým proudem manželku a dceru během dovolené v Egyptě, měli předložit nepravdivý a zkreslený posudek. Znalce si objednala obhájkyně Petra Kramného.

Další kácení v Pustkovci

Pustkovečtí radní opět povolili kácení v Puskoveckém údolí v Ostravě-Porubě. V minulosti už tady padlo přes 70 stromů kvůli stavbě komunitního centra. Přestože na začátku roku vedení obvodu rozhodlo o pokračování kácení,a to v souvislosti s dotačním projektem Ostravy Revitalizace Pustkoveckého údolí,
krátce nato ho odvolali. Nyní má padnout dalších 157 stromů.

Unikátní nástroj na SHF

Nástroj, který po staletí existoval jen jako obrázek v knize. Zahraje na něj belgický klarinetista,
pedagog a dirigent Vlad Waverbergh. Na basetový klarinet přednese na Svatováclavském hudebním
festivalu např. Mozartův koncert za doprovodu vlámského orchestru Terra Nova Collective. Umí hrát na všechny druhy historických klarinetů. I na nástroj, o kterém se léta nevědělo, jak vůbec vypadal.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2019
 P ST HD