Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Poprvé jednala Uhelná komise

Co bude s regiony, firmami, energetikou a zaměstnanci po ukončení těžby. Téma, kvůli kterému poprvé v Praze zasedla uhelná komise. Její vznik potvrdila v červenci vláda. Na svém jednání vytvořila 3 pracovní skupiny. Jsou v nich i zástupci MS kraje.

Poprvé jednala Uhelná komise

Sestřih komentářů z ČT24.

Zaorálek jednal s prezidentem

Prezident Miloš Zeman zítra jmenuje Lubomíra Zaorálka ministrem kultury, potvrdil po jejich dnešní schůzce v Lánech hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Zaorálek novinářům po setkání řekl, že prezidenta vyzval, aby jeho jmenování zvážil. Očekává totiž, že se v některých otázkách na MK ČR mohou dostat do sporu. Jako ministr se chce zaměřit na obsazení některých kulturních institucí, jejichž vedení jeho předchůdce Antonín Staněk koncem svého funkčního období změnil.

Zlý v čele dopravní komise

Řízením dopravní policie bude od září dočasně pověřen Jiří Zlý, současný vedoucí Odboru dopravní policie MS kraje. Nahradí Jaroslava Řeháka, který útvar vedl po odchodu Tomáše Lercha. Řehák z policejního prezidia odchází z osobních důvodů, vrátí se na svou pozici šéfa Odboru dopravní policie
Libereckého kraje.

Soud Studénka odročen

Okresní soud v Novém Jičíně ukončil dokazování v kauze železničního neštěstí ve Studénce z roku 2008. V listopadu by pak měly zaznít závěrečné řeči a mohl by padnout i rozsudek. Ten původní zprostil viny všech 10 lidí, kteří čelili obžalobě z obecného ohrožení. Krajský soud v Ostravě ho ale loni v září zrušil. Při nehodě 8. srpna 2008 zemřelo 8 lidí a téměř stovka utrpěla zranění.

Ostravou prošel smuteční průvod

Ostravou prošel smuteční průvod s pohřebním kočárem. Zemřel podnikatel František Gažík. Ten byl nejen na Ostravsku, ale také na Slovensku významnou romskou autoritou. Rozloučit s ním se podle rodiny přišlo asi 250 lidí. Naposledy se podobný pohřeb v Ostravě konal v říjnu 2012, kdy zemřel král olašských Romů Jan Lipa. Celý průvod doprovázela živá hudba, ta hrála i v kostele.

Nechtějí pojízdnou spalovnu

Téměř 400 podpisů shromáždili obyvatelé Mrskles na Olomoucku proti pojízdné spalovně plastů
a pneumatik, tzv. zařízení na depolymerizaci. To se nachází v blízkosti 2 obcí a svou činností je podle občanů nebezpečné životnímu prostředí. Firma se brání, technologie je prý běžnou součástí technických univerzit.

Emailem vyhrožoval smrtí policistům i soudcům

Prostějovští kriminalisté vypátrali autora série emailů, které koncem loňského roku dostali např. někteří policisté nebou soudci. Adresátům vyhrožovaly mj. i fyzickou likvidací. 34letému muži z Prostějovska za jejich rozeslání hrozí až 3letý pobyt ve vězení. Odhalit jeho identitu pomohlo v Prostějově i nově vzniklé oddělení analytiky a kybernetické kriminality.

Vyšší soudní úřednice uspěla

Vyšší soudní úřednice Okresného soudu v Ostravě uspěla s žalobou proti vedení soudu. To ji podle rozsudku nesprávně zařadilo do 11. platové třídy, přestože měla být ve 13. platové třídě. Měsíčně přišla
o více než 4,5 tis. Kč. Zvýšení platů admistrativních zaměstnanců justice přitom umožnilo nařízení vlády, které platí od loňského roku.

80 let od Jablunkovského incidentu

První a také předčasný útok 2. světové války, to byl tzv. Jablunkovský incident. Dnes od něj uplynulo přesně 80 let. Německo-polský ozbrojený konflikt se odehrál v Mostech u Jablunkova na Třinecku,
které tehdy patřilo Polsku. Němcům šlo hlavně o obsazení strategických tunelů na Košicko-bohumínské dráze.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2019
 P ST HD