Letní sezóna je podle provozovatelů některých rekreačních zařízení horší než v předchozích letech. Důvodem je proměnlivé počasí. Část turistů navíc jezdí do zahraničí, například častěji vyrážejí do slovenských Tater. V Petrově nad Desnou na Šumpersku dělníci rozebírají železný most z roku 1905. Ten na přelomu července a srpna vydržel extrémní zátěžový test, když na něj odborníci naložili 460 tun závaží. Nahradit ho má nová konstrukce, část té původní zamíří do muzea. Ve Frýdlantu nad Ostravicí řeší podobu územní studie. Ta se týká změn v okolí zdejšího letiště, kde by měly vzniknout nové domy a širší silnice. Podle místních by ale zanikla přírodní odpočinková lokalita.

Obsah dílu

Průběh letní turistické sezóny

Provozovatelé koupališť zveřejňují první čísla k letošní návštěvnosti. Podle některých je nejhorší
za posledních 10 let. Třeba největší přírodní areál ve střední Evropě v Ostravě-Porubě měl v červenci
téměř polovinu měsíce zavřeno. Lidé tak využívají hodně vnitřních aquaparků, jezdí kempovat nebo do zahraničí za lepším počasím.

Průběh letní turistické sezóny

Lidé tráví volno nejen na koupalištích, ale třeba taky na horách. Jak to vypadá s letní sezónou
v přírodě, tak o tom si s místopředsedou moravskoslezského Klubu českých turistů Břetislavem Boháčem povídala Kristýna Prokešová.

Průběh letní turistické sezóny

Podle předpovědi meteorologů bude i následujících dnech pokračovat proměnlivější počasí. Teploty se budou pohybovat kolem 23 stupňů, ty tropické budou už jen výjimečně a to až do konce léta.

Pokuta pro firmu z Opavska

Za neoprávněný odběr vody z vrtu pokuta 141 tis. Kč. Česká inspekce MŽP ČR ji udělila firmě z Březové na Opavsku. Ta měla podle inspektorů také špatně skladovat hnojůvku a nakládala s nebezpečnou látkou. Za to firma dostala dalších 65 tis.Pokuty jsou pravomocné. Firma se měla prohřešků dopustit
mezi ledna 2017 a květnem 2019.

Hasičům v OL kraji přibyly zásahy

O 500 výjezdů více oproti loňsku hlásí hasiči v v Olomouckém kraji. Přibyly především zásahy
kvůli technické pomoci v souvislosti s počasím, přibylo i požárů. Nejčastější příčinou požárů
v kraji je nedbalost, následuje ji pak úmyslné zapálení a technické závady. Při téměř 500 požárech
zemřelo 5 lidí. Celkem hasiči v kraji zasahovali u více než 3 500 událostí.

Most v Petrově nad Desnou už rozebírají

V Petrově nad Desnou na Šumpersku dělníci rozebírají železný most vyrobený v roce 1905. Nahradit ho má most nový. Ještě předtím na něm ale ŘSD a experti z ČVUT provedli zátěžový test. Před 2 týdny most zpevnili novou technologií a skládali na něj panely a štěrk, aby zjistili, jakou zátěž konstrukce vydrží.

Kateřinice hloubí 6 nových vrtů

Šest nových vrtů začali hloubit v Kateřinicích na Vsetínsku. Obec tak reaguje na nedostatek povrchových vod. První 3 vrty si pořídili už v roce 2012, další přibyl loni. Obec získala na projekt i státní dotace.

Frýdlant n. O. řeší lokalitu u letiště

Ve Frýdlantu nad Ostravicí dnes řešili podobu územní studie. Ta se týká změn v okolí zdejšího letiště,
kde by měly vzniknout nové domy a širší silnice. Podle místních by tak zanikla přírodní odpočinková lokalita. Studie přitom navazuje na upravený územní plán, který byl schválen už před 2 lety.

Návrat vítězných mladých tenistů

Tým české reprezentace mladých tenistů přivezl historicky první zlato ze Summer Cupu do 12 let,
který se konal ve francouzském Dijonu. I s trofejí přicestovali vlakem do Olomouce, kde je hned na nádraží vítali rodiče. O úspěch se postarali Maxim Mrva, Jan Kumstát a Sebastian Chodura z Tenisového klubu Agrofert Prostějov.

Bohumín zakázal kamiony na Rychvaldské

Bohumín vykázal kvůli bezpečnosti kamiony z Rychvaldské ulice. Nový zákaz už začíná v Rychvaldu
a Dolní Lutyni. I když na dodržování zákazových značek dohlíží strážníci městské policie, někteří řidiči ho nerespektují.

Richard Šíma doprovází Pražský výběr

Artur Ropotamo je fiktivní postava kapely Pražský výběr. Komická maska s velkým nosem dostala jméno podle bulharské řeky. Kdysi v ní vystupoval zpěvák Michael Kocáb. V posledních letech se v ní skrývá fanoušek kapely Richard Šíma. Mediální manažer nechybí na žádném koncertě.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2019
 P ST HD