Ještě v létě chce začít ostravsko-opavské biskupství se stavbou repliky dřevěného kostela v Třinci-Gutech. Zatím ale stále nemá stavební povolení – chybí razítko hasičů. S nimi se biskupství neshodne na způsobu protipožárního zabezpečení.
Města řeší problémy s lidmi bez domova a pod vlivem alkoholu, kteří obsazují veřejná prostranství. Desítky stížnosti na jejich chování zamířily na olomoucký magistrát. Ten chce poslat do ulic více strážníků. Podobný problém trápí také Nový Jičín.
Spor mezi odbory Církevní konzervatoře Německého řádu v Opavě a vedením školy skončil u soudu. Ředitel zařízení se domáhal zrušení odborové organizace. Část zaměstnanců ji založila, protože nesouhlasila s pracovními podmínkami. Soud zrušení odborů zamítl.

Obsah dílu

Guty čekají na stavební povolení

Ještě v létě chce začít Biskupství ostravsko-opavské se stavbou repliky dřevěného kostela v Gutech na Třinecku. Zatím stále vyřizuje stavební povolení, chybí razítko hasičů. S nimi se biskupství neshodne na způsobu protipožárního zabezpečení, jednání tak stále probíhají. Podle NPÚ mají tzv. elektronickou požárnísignalizaci jen nejcennější objekty.

Kostel v Gutech vyhořel před 2 lety

Kostel v Gutech ze 16. století vyhořel v srpnu 2017. Detaily požáru připomene Pavla Krůčková.

Stavební povolení na prodlouženou Rudnou

Krajský úřad MS kraje zahájil navazující stavební řízení ve věci tzv. prodloužené Rudné. Občané nyní na úřední desce mohou nahlédnou, jak se kraj vypořádal s připomínkami k dokumentaci. Na konci září by stavební povolení mělo být ve finální podobě. První auta by po dostavěném úseku mohla projet už příští rok v létě.

Požáry pole u Bravinného a domu v Mohelnici

K požáru pole s ječmenem dnes po poledni vyjížděli hasiči do Bravinné nedaleko Bílovce. Plameny se kvůli větru rozšířily i na přilehlý les. Plocha požáru se nakonec podle hasičů rozrostla na 3 ha.

MS kraj slibuje rozvoj Karvinska

Cyklostezky, turistické atrakce a nové ekonomické využití regionu Karvinska do 10 let slibuje koncepce POHO 2030. Dnešní hornická oblast by se měla změnit na atraktivní a rozvíjející se lokalitu. Kraj by chtěl do oblasti investovat 10 mil. Kč už příští rok, další peníze chce získat od EUv průběhu příštích 10 let.

Soud rozhodl spor mezi vedením školy a odbory

Spor mezi odbory Církevní konzervatoře Německého řádu v Opavě a vedením školy skončil u soudu.
Část zaměstnanců už dříve nechtěla přistoupit na nové pracovní smlouvy a mzdové podmínky, nově dosazený ředitel se poté rozhodl odborovou organizaci zrušit se zdůvodněním, že má málo členů.

Města řeší bezdomovce a opilé

Na radnice měst chodí stížnosti kvůli častějšímu výskytu lidí bez domova ve veřejném prostoru.
Třeba Olomouc se snaží narůstajícímu problému zamezit navýšením strážníků městské policie a spoluprací s terénními pracovníky. Problémy řeší taky Nový Jičín.

Města řeší bezdomovce a opilé

Živě Jaromír Parobek, advokát.

Vojenská policie zasahovala v Prostějově

Vojenská policie včera zasahovala na generálním štábu a v Prostějově. Jde o pokračování vyšetřování, které bylo spuštěno loni na podzim po úmrtí českého psovoda Tomáše Procházky na afghánské základně Šindánd v provincii Herát. Českého vojáka údajně zastřelil příslušník afghánských ozbrojených sil a podle listu The New York Times mělo pak začít vyšetřování českých a amerických vojáků, kteří se údajně podíleli na zabití afghánského vojáka podezřelého z Procházkovy smrti.

Stará Bělá zrušila souhlas se sociálními byty

Stará Bělá zrušila souhlas s postavením sociálních bytů v bývalém hotelu Zlatý Jelen. Radní tak učinili poté, co se obyvatelé začali proti projektu bouřit. Místní se obávali o to, kdo by v bytech mohl bydlet,
jednou z možností byli vězni, ale také matky s dětmi. Majitel domu dostal na projekt dotaci z EU.
Stále ale není jasné, jestli byty vzniknou. Záleží na majiteli domu, schválení projektu i na stavebním povolení.

Co bude s parkováním pro autobusy?

Autobusoví dopravci řeší v Ostravě komplikovanou situaci. Není totiž jasné, co bude s prostorem poblíž ÚANu, kde stojí autobusy během přestávek. Společnost, která pozemek vlastní, zvažuje jeho pronájem nebo prodej.

Barbora Kyšková následuje Zdeňka Buriana

Ilustrátorka a malířka Barbora Kyšková jako následovnice malíře pravěkého světa zvířat Zdeňka Buriana. V jeho rodišti v Kopřivnici vystavují v Šustalově vile kolekci originálních kreseb, kterou v 90. letech připravila pro knihu Záhada dinosaurů.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2019
 P ST HD