Přesně 4 roky uplynuly od srážky pendolina a kamionu na přejezdu ve Studénce. Nové zabezpečení na něm od té doby nepřibylo a na stavbu podjezdu zatím nejsou vykoupeny všechny pozemky. Hotový by měl být zhruba za 4 roky. Moravskoslezský kraj získal výjimku ze zákazu odchytu nebo usmrcení medvěda hnědého. Bude se moct použít v případě, že medvěd opustí Chráněnou krajinnou oblast Beskydy. Medvěd nedávno vystrašil táborníku u Frenštátu pod Radhoštěm. Ostravský komín Strakáč půjde k zemi. Český báňský úřad zamítl odvolání aktivistů a povolil demolici komína v takzvané Aglomeraci. Podle odpůrců jde o jeden z nejvýznamnějších cihlových komínů v republice.

Obsah dílu

Zabezpečení přejezdu ve Studénce

Ani 4 roky po tragédii na železničním přejezdu ve Studénce není žádné nové zabezpečovací zařízení. Po tragické srážce Pendolina s polským kamionem, při kterém zemřeli 3 lidé a dalších 25 bylo zraněno, přitom politici slibovali vybudovat podjezd. S jeho výstavbou se ale ještě ani nezačalo,
nejsou dokonce vykoupeny ani potřebné pozemky.

Zabezpečení přejezdu ve Studénce

Sestřih komentářů z odpolední ČT24.

4 roky od nehody Pendolina ve Studénce

Co přesně se před 4 lety ve Studénce stalo, se podívejte v následujícím přehledu. Den po dni zmapoval Marek Slavík.

Příprava nadjezdů nad koridorem

Dlouhé čekací doby a ve špičce kolony aut, to je momentálně situace u železničních přejezdů v Polance a Suchdolu nad Odrou. SŽDC tady proto chce přes jednu z nejfrekventovanějších tratí
postavit nadjezdy. ČR patří k zemím, kde je nejvíce železničních přejezdů na světě.

Krajská tripartita o Lékařské fakultě OU

Lékařská fakulta OU by měla být zachována, shodlo se předsednictvo Rady hospodářské a sociální dohody MS kraje. Fakultě hrozí omezení akreditace pro obor Všeobecné lékařství, na který by nemohla přijímat nové studenty. Komise Národního akreditačního úřadu tam totiž našla pochybení při kontrole průběhu přijímacího řízení. Univerzita následně upravila systém přijímacích zkoušek, a teď čeká na pravomocné rozhodnutí Rady Národního akreditačního úřadu.

Sportoviště se skateparkem v Havířově

Nové sportoviště se skateparkem vyrostlo v centru Havířova v Lázeňské ulici. Jeho výstavba trvala 9 měsíců a stála přes 30 mil. Kč. Kromě velkého skateparku v proluce vznikly in-linové dráhy pro kolečkové brusle, okruh pro koloběžky, workoutové hřiště nebo 12metrová horolezecká stěna.
Proluka byla už v minulosti nabídnuta jiným projektům, ale všechny zkrachovaly.

Výjimka k odchytu medvěda

Odbor životního prostředí MS kraje vydal výjimečně povolení k odchytu medvědů. Platí v případě,
že se šelma bude pohybovat mimo území CHKO Beskydy a Poodří a bude ohrožovat lidi. V krajním případě může být zvíře zabito. Medvěda lidé naposledy viděli před několika dny nedaleko tábora
u Frenštátu pod Radhoštěm.

Děti na letních festivalech

V sobotu skončil další ročník hudebního festivalu Colours of Ostrava. Na ten každoročně vyráží
spolu s dospělými stále více dětí. Hladina hluku přitom na některých koncertech přesahuje přes 100 dB, tedy hluk srovnatelný se sbíječkou. Podle lékařů by proto rodiče měli sluch děti chránit
minimálně ochrannými pomůckami. V lepším případě s nimi na festival vůbec nejít.

Strakáč půjde k zemi

Ostravský komín Strakáč půjde k zemi. Český báňský úřad zamítl odvolání aktivistů a povolil demolici komína v tzv. aglomeraci. Podle odpůrců jde o jeden z nejvýznamnějších cihlových komínů v ČR.
Podle Vítkovic je naopak kontaminovaný a nebezpečný.

Jesenická nemocnice oddělení neruší

Mezi obyvateli Jesenicka i odbornou veřejností se šířily informace o zrušení 2 oddělení v jesenické nemocnici. Ta je spádová asi pro 40 tis. lidí, je největším lůžkovým zařízením v okrese a nejbližší podobné zařízení je až v Šumperku. Zprávy o omezení zdravotních služeb v Jeseníku se ukázaly jako liché a nemocnici čekají naopak změny k lepšímu.

Nové klavíry na Fakultě umění OU

24 nových klavírních křídel a pianin za téměř 30 mil Kč pořídila ostravská Fakulta umění. Vybavila jimi všechny třídy i koncertní sály. Mezi nástroji a prestižními značkami jsou i 2 koncertní Steinwaye, na jaké hrají pianisté v nejlepších sálech světa.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2019
 P ST HD