Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Ministerstvo nabízí prvorepublikové bunkry

Vlastní bunkr si teď může pořídit každý. MO ČR se totiž zbavuje předválečných pevností. Některé se snaží bezúplatně převádět nebo odprodávat, a to třeba přes realitní kanceláře. Už téměř 1 500 pevností má nové majitele, prodej dalších se připravuje.

Ministerstvo nabízí prvorepublikové bunkry

Živě Ján Labák z Klubu vojenské historie Chotěbuz.

Miliarda pro kraj přijde

Schválenou 1 mld. Kč na dofinancování sociálních služeb budou mít kraje na svých účtech 29. července. Zástupci krajů a poskytovatelé péče si stěžují na to, že jim chybí ale ještě 1 mld., a žádají o její doplacení. Sněmovní sociální výbor ministryni práce Janu Maláčovou před týdnem žádal, aby o požadované sumě znovu vyjednávala s ministryní financí Alenou Schillerovou a ve vládě. MPSV ČR dnes v tiskové zprávě pouze zopakovalo, že chybějící peníze mohou kraje získat z evropských fondů.

Nové tramvaje pro Ostravu

Nové tramvaje ostravského dopravního podniku svezou první cestující příští rok na podzim. Půjde o 40 souprav nejnovější generace ForCity Smart za 1,9 mld. Kč. Společnosti je dodá výrobce Škoda Transportation. ČTK to dnes řekla mluvčí dopravce Karolína Rycková. Ostrava bude podle ní 1. městem v ČR i střední Evropě, kde bude tento typ tramvaje jezdit.

Jednání o snížení výroby v Nové huti

Živě redaktorka Pavla Krůčková.

Manželský pár loupil

Policisté zatkli na Novojičínsku manželský pár, který během 3 dnů plánoval 3 loupežná přepadení. Oběti bili kovovým páčidlem a pak se je snažili okrást. Krátce po v pořadí druhé loupeži je zatkli policisté. Skončili ve vazbě.

Colours pokračují třetím dnem

Živě redaktorka Lucie Botorová.

Colours i pro zdravotně postižené

Festival Colours of Ostrava si každoročně přijíždějí užít i stovky lidí s různými typy handicapu.
Organizátoři se jim snaží pohyb po areálu Dolních Vítkovic i okolí zjednodušit. Mohou využít pomoci asistentů, těch je letos zhruba 30. Doprovází vozíčkáře na jednotlivé koncerty, pro nevidomé pak mají
speciální mapy v Braillově písmu. Hudbu si mohou užít díky speciálním pomůckám i neslyšící.

Most odlévají stavbaři v Olomouci

V centru Olomouce dnes probíhá klíčová fáze výstavby nového mostu v Komenského ulici. Ten původní museli stavbaři zbourat kvůli budování protipovodňové ochrany města. Novou konstrukci přes řeku Moravu je nutné odlít jako jeden celek. Betonování proto bude pokračovat ještě do pozdních nočních hodin.

Kukuřičné bludiště láká

Bludiště vysekaná v kukuřičných lánech. Atrakce, která láká stále více turistů. Jedno z největších
se nachází v Opavě. Cílem projektu je přimět děti k pohybu. To pro zemědělce jde o zajímavou možnost využití pole před sklizní. Děti i dospělí si mohou v rámci bludiště navíc zahrát různé hry.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2019
 P ST HD