Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Kraji chybí peníze na cesty

V OL kraji letos zrekonstruují méně silnic II. a III. třídy. Těch hejtmanství vlastní asi 3 100 km. Podle plánu letos proběhnou opravy financované z evropských peněz, přijdou na zhruba 700 mil. Kč.
Omezit ale silničáři musí rekonstrukce s dotacemi od státu. Na ty totiž kraj dostal jen polovinu slíbené sumy.

Kraji chybí peníze na cesty

Živě Jan Zahradníček, náměstek hejtmana OL kraje.

12 let za pokus o vraždu

12 let ve věznici se zvýšenou ostrahou, propadnutí zbraně a ochranná protialkoholní léčba. Za pokus o vraždu tak dnes Krajský soud v Olomouci potrestal Martina Havelku ze Vsetínska. Loni vystřelil v opilosti do okna zaměstnavatele své ženy, protože jí údajně nevyplatil celou odměnu za práci. Střela muže minula o 30 cm. Havelka tvrdí, že střelbou chtěl o sobě jen dát vědět. Rekonstrukce na místě činu ale podle soudu prokázala, že čekal na vhodný okamžik a střílel cíleně, s úmyslem muže zasáhnout. Proti rozsudku se Havelka ihned odvolal.

Hygienici kontrolovali vodu

Lidé se mohou stále bez obav koupat ve vodních plochách v OL kraji, které jsou pod dohledem hygieniků. Z rozboru vzorků vyplývá, že voda štěrkopískových jezer Poděbrady u Olomouce i Plumlovské přehrady na Prostějovsku je v pořádku a nepředstavuje zdravotní riziko. Hygienici vzorky vody z obou přírodních koupališť odebrali v pondělí.

Případ výbuchu v Rýmařově odložen

Muž, který umístil výbušninu na radnici v Rýmařově, nebyl příčetný. Vyplývá to z posudku znalců
z oboru psychiatrie. Výbušnina tam explodovala 9. dubna na chodbě městského úřadu, nikdo tehdy nebyl zraněn. Policie muže podezřívala z teroristického útoku, nedovoleného ozbrojování a nebezpečného vyhrožování.

Olomouc buduje varovný systém

22 let od ničivých povodní z roku 1997 instalují technici v ulicích Olomouce unikátní varovný a výstražný systém. Obyvatele by měl upozornit třeba na blížící se nebezpečí, umožní ale i samostatná hlášení v jednotlivých městských částech. Bezdrátové hlásiče nahradí zastaralý rozhlas, kterému často není rozumět a nepokrývá ani celé město.

Pokračuje festival Colours of Ostrava

Živě redaktorka Helena Dohnalová.

Tresty za daňový únik

Daňové machinace při obchodech s ředidly potrestal Krajský soud v Ostravě. Původně byli před soudem 4 obžalovaní. Stát měli okrást na daních o 60 mil. Kč. Soud rozhodl o prvních dvou obžalovaných. Zbývající 2 vyloučil k samostatnému jednání.

Botanici ničí borůvčí v Jeseníkách

Křovinořezy mají přispět k návratu vzácných druhů rostlin a živočichů na hřebeny Jeseníků. Horské trávníky, které několik staletí spásal dobytek, zarostly po 2. světové válce borůvčím. Správa CHKO proto nechává v nejcennějších lokalitách dominantní keříčky vysekat.

Kraj daroval Krnovu ulici

MS kraj daroval městu Krnovu Chářovskou ulici. Její rozsáhlou rekonstrukci město plánuje od roku 2017. Stav 1500 metrů dlouhé komunikace je již dlouhodobě ve špatném stavu. Vedení města nechtělo po opravě kanalizace položit pouze asfaltový koberec, ale provést její celkovou rekonstrukci včetně obrubníků a chodníků. Teď svůj záměr bude moci realizovat.

První den Colours of Ostrava

První den nabídl koncerty dánské zpěvačky MO a britské skupiny Florence and the Machine. O tu se organizátoři ucházeli několik let. Akci v kulisách industriálního areálu v Ostravě-Vítkovicích zahájila kapela Buty.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2019
 P ST HD