Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

15 let v EU: miliardy pro MS kraj

Před 15 lety vstoupila ČR do EU. Do MS kraje za tu dobu dorazilo přes 17 mld. Kč z unijních fondů.
Za tyto peníze se nejen stavělo, nebo nakupovalo, ale dostali se k nim i studenti. Některé projekty spolufinancované Bruselem ale řešili kriminalisté.

15 let v EU: miliardy pro MS kraj

Živě Lenka Fojtíková z Katedry evropské integrace EKF VŠB-TUO.

74. výročí osvobození Ostravy

Tradiční vzpomínkovou akcí u památníku Rudé armády si Ostrava připomněla 74. výročí osvobození města. Už potřetí ale pieta proběhla bez veteránů tzv. Ostavsko-Opavské operace, nikdo z nich už totiž není naživu. Na obou stranách regionu bojovalo na jaře 1945 asi 400 tis. vojáků. Při bojích padlo zhruba 20 tis. sovětů a tisícovka Čechoslováků. Na německé straně počty mrtvých, raněných a pohřešovaných vystoupaly na statisíce.

Hotel v Ostravě nediskriminoval Rusy

Firma Golden Gastro Service pokutovaná za údajnou diskriminaci uspěla s ústavní stížností. Hotel ve Stodolní ulici v Ostravě odmítl před 5 lety ubytovat Rusy, pokud nepodepíšou nesouhlas s anexí Krymu.
Za to firmě Nejvyšší správní soud ČR potvrdil pokutu 5 tis. Kč. Podle Ústavního soudu ČR ale byla porušena svoboda projevu a hotel zákazníky nediskriminoval.

Spalničky u zdravotníků FN Ostrava

Živě redaktorka Pavla Daňková.

Dohoda s vyšetřovanými Romy ze Vsetína nebude

Dohoda se nekoná, spor pokračuje. Zastupitelé Vsetína odmítli mimosoudní vyrovnání s obyvateli pavlačového domu. Přibližně 50 Romů už před 11 lety zažalovalo radnici ve Vsetíně, důvodem bylo jejich vystěhování mimo město. Třeba do Vidnavy na Jesenicku. Po radnici teď požadují náhradu škody v přibližné výši 4 mil. Kč.

Pálení čarodějnic v Olomouci

Živě redaktor Dušan Gavenda.

Neštěstí ve Studénce opět před soudem

Okresní soud v Novém Jičíně se znovu zabýval případem neštěstí ve Studénce, vůbec poprvé mohli jednotliví znalci reagovat vzájemně na své posudky. Znalkyně Miloslava Pošvářová přišla s novým zjištěním, proč se most před více než 10 lety zřítil. Okresní soud v Novém Jičíně se kauzou opět zabývá poté, co mu ji vrátil ostravský krajský soud.

Opravy omezí přístup na Helfštýn

Návštěvníky hradu Helfštýn čekají komplikace. Od začátku května bude uzavřená silnice z Lipníku směrem k hradu. Na horním nádvoří navíc pokračují opravy paláce. Lidé se tak na památku dostanou
až po mnohakilometrové objížďce. A pouze 4 dny v týdnu.

"Kazatel Kalašnikov" Sam Childers v Ostravě

Sam Childers, zvaný jako Kazatel Kalašnikov, navštívil Ostravu. Američan zachránil během jeho působení ve válkou zmítaném Sudánu nad 1 500 dětí unesených rebelskými armádami. V současnosti je přední osobností humanitární pomoci dětem v Africe. Do Ostravy zamířil v rámci jeho turné po Evropě.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2019
 P ST HD