Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Medvěd opustil obytnou oblast

Výjimku, která umožňuje zásah proti medvědici s telemetrickým obojkem, připravuje vedení MS kraje.
Šelma se totiž blížila k obydleným oblastem. Naposledy ho turisté zahlédli na Frýdecko-Místecku. Podle ochránců už se ale mezitím zase vrátil do Beskyd.

Medvěd opustil obytnou oblast

Živě Robin Rigg, zoolog, předseda sdružení Medvede.sk.

Výsledky dopravní akce

Na bezpečnost na silnicích se přes Velikonoce zaměřili moravskoslezští policisté. Během několikadenní akce kontrolovali více jak 3 300 vozidel a odhalili 544 přestupků. Svůj vůz řídilo pod vlivem alkoholu 14 kontrolovaných řidičů, pozitivní orientační test na omamné a psychotropní látky měli řidiči 3. Nejčastějším přestupkem pak byla vysoká rychlost, nevyhovující technický stav vozidla a nezapnuté bezpečnostní pásy. Celkem policisté rozdali pokuty za více než 220 tis. Kč.

Varování před suchem a větrem

Na většině území Česka bude dnes vát silný vítr, který může v nárazech dosahovat rychlosti až 70 km/h. Kvůli pokračujícímu teplému počasí a suchu tak bude narůstat nebezpečí vzniku požárů. Informoval ČHMÚ. Výstraha platí pro většinu Česka s výjimkou jihozápadních Čech a severovýchodu Moravy a Slezska.

Vojáci cvičili na Libavé

Spolupráce českých a zahraničních vojáků při nasazení ve válečném konfliktu. Hlavní cíl cvičení,
které v těchto dnech vrcholí ve vojenském újezdu Libavá. Účastní se ho zhruba tisíc vojáků. Ti budou po úspěšném absolvování v následujících letech v pohotovosti kvůli možnému nasazení na území států NATO.

Vzpomínky na zmizelé sousedy

Kameny zmizelých neboli "Stolpersteine",položil před bývalý dům rodiny Lindenbaumových velvyslanec státu Izrael, Daniel Meron. Židovská rodina patřila v Olomouci mezi společensky významné. Holokaust přežili jen 2 členové rodiny, 2 zemřeli v koncentračních táborech.

Kůrovec změnil turistické trasy

Kvůli kůrovci došlo k pokácení hektarů lesů na Přerovsku, Olomoucku i Jesenicku. K zemi přitom šly i stromy s turistickými značkami. Do terénu tak nyní vyráží značkaři obnovit turistické trasy. Česko patří mezi země s nejdokonalejší a nejhustší sítí turistického značení pro pěší turistiku.

74 let od Ostravsko-opavské operace

Před 74 lety probíhaly jedny z nejtvrdších bojů 2. světové války na našem území. V rámci Ostravsko-opavské operace dobyly vojska 4. ukrajinského frontu, ke kterým byly zařazeny i jednotky 1. československého armádního sboru Hlučínsko a Opava. Největší překážkou jim pak byla německá obrana v kopcích kolem Hrabyně. Na konci dubna 1945 pak osvobodila také Ostravu.

Přípravy na ukázky bojů

Přípravu na oslavu 74. výročí konce 2. světové války vrcholí. Dobrovolníci z Československé obce
legionářské společně s pyrotechniky v Ostravě zkoušeli výbuchy třaskavin. Ty budou v neděli součástí ukázek bojů na počest Ostravsko-opavské operace.

Petr Písařík v Galerii Magna

Jednoduchý vzkaz pro návštěvníka ostravské galerie Magna nechal výtvarník Petr Písařík. Jeho expozice má název Byl jsem tady. Tak jako je u něj obvyklé, obrazy vybíral a instaloval přímo pro daný prostor. A jako první v něm obsadil místo, kde ještě nikdo své obrazy neumístil.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2019
 P ST HD