Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Útočník v DP dopaden

Ostravská policie řeší další napadení řidičky tramvaje. Dnes dopoledne na zastávce Střelnice v Ostravě-Hulvákách ji napadl 43letý muž za to, když ho chtěla kvůli porušování dopravních podmínek vyhodit z tramvaje. Útočníka pak do pár minut zadrželi cestující z vozu spolu s policisty.

Útočník v DP dopaden

Živě Daniel Morys, předseda představenstva DP Ostrava.

OKD může vstoupit do požářiště

Báňští záchranáři provedli průzkum míst v Dole ČSM-Sever ve Stonavě na Karvinsku, kde v prosinci při výbuchu metanu zahynulo 13 horníků. Těžební společnost OKD dnes dostala od báňského úřadu
povolení ke vstupu do požářiště a práce na první části zahájív pondělí. ČTK to řekl mluvčí OKD
Ivo Čelechovský. Průzkum podle něj dopadl podle plánu.

Demolice domů pokračuje

V Karviné se dokončuje první etapa demolice bytových domů v problémové lokalitě Nové Město.
Majitel, společnost Residomo, se rozhodla domy se 34 vchody zdemolovat kvůli jejich špatnému
technickému stavu. Demolice dalších vchodů pak připravuje. O budoucím využití lokality stále jedná město i Residomo, definitivní rozhodnutí zatím nepadlo.

Hranice uzavřely náměstí

Radnice v Hranicích na Přerovsku musela uzavřít centrální Masarykovo náměstípro dopravu a částečně i pro chodce. Důvodem je havarijní stav jedné z věží kostela Stětí sv. Jana Křtitele v jižní části náměstí. Hrozí totiž, že její vršek spadne.

DP kontroluje trolejbusy

Ostravský dopravní podnik prošetřil všechny své trolejbusy Škoda 21Tr. Důvodem je nehoda tohoto typu vozu, ke které došlo minulý týden v Brně. Příčinou havárie měla být podle policie nejspíše technická závada. Mimořádná kontrolase proto zaměřila na podvozek a přední nápravu vozu.

Julietta v NDM

Surrealistickou operu Julietta a snář nastudovalo v premiéře Národní divadlo moravskoslezské. Sám Bohuslav Martinů ji považoval za to nejlepší, co kdy složil. Hudebními obrazy se v ní snažil předvést,
jak křehká je hranice mezi snem a skutečností. Bizarní svět přináší na ostravské jeviště režijní tandem Skutr.

Návrat zimního počasí

Do Česka přišlo ochlazení. Od severovýchodu k nám proudí studený vzduch. Kvůli tomu bude o víkendu kolem nuly, na horách se objeví sněžení. Podle lékařů by se lidé v obdobích podobných teplotních zlomů měli vyhýbat extrémním aktivitám. Na ochlazení se připravuje i horská služba. Méně lidí zaznamenali také v pneuservisech. Lidé přezouvání pneumatik odkládají na teplejší počasí.

Náhradní babičky pomáhají

Dobrovolnické centrum Elim v Opavě spustilo projekt náhradních babiček a dědečků. Zapojit se do něj mohou senioři nad 50 let, kteří chtějí vypomoct rodičům s jejich dětmi nebo si tak nahradit třeba už odrostlá vnoučata. Stejně tak se mohou zapojit třeba matky samoživitelky, které potřebují pomoct s hlídáním nebo vypomáháním v domácnosti. Jako první se do projektu zapojila 71letá Hana Gebauerová.

O senior taxi je zájem

Zájem o Senior Express v Ostravě-Jihu stoupá. Za dva roky její existence navýšili provozovatelé počet aut z jednoho na tři. Taxi může využít jakýkoliv občan Ostravy-Jihu starší 77 let. Stačí si jen bezplatně vyřídit průkaz. Na úřadě městského obvodu jich dosud vydali téměř 1 400. V MS kraji mohou senioři využít i jiná zvýhodnění. Kraj např. finančně podpořil projekt Senior pas, který jeho držitelům nabízí
další slevy v mnoha oblastech.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2019
 P ST HD