Mnohým lékárnám v malých obcích hrozil zánik – podpořit se je rozhodly zdravotní pojišťovny, aby zachovaly jejich provoz a pacienti tak nemuseli dojíždět do vzdálenějších lékáren ve větších městech. V Moravskoslezském kraji se takzvaná bonifikace týká zhruba deseti provozoven – třeba v Dolní Lutyni, Hati nebo Vendryni či Fryčovicích. Česká lékárnická komora ale upozorňuje, že pomoc je pouze na rok a podporu potřebuje mnohem více lékáren.

Obsah dílu

Pojišťovny podpoří malé lékárny

Mnohým lékárnám v malých obcích hrozil zánik, podpořit se je rozhodly zdravotní pojišťovny, aby zachovaly jejich provoz a pacienti tak nemuseli dojíždět do vzdálenějších lékáren ve větších městech.
V MS kraji se tzv. bonifikace týká zhruba 10 provozoven, třeba v Dolní Lutyni, Hati nebo Vendryni či Fryčovicích. Česká lékárnická komora ale upozorňuje, že pomoc je pouze na rok a podporu potřebuje
mnohem více lékáren.

Pojišťovny podpoří malé lékárny

Živě Lubomír Chudoba, prezident České lékárnické komory.

Konec kontrol polského hovězího

ČR dnes k půlnoci ukončí povinné kontroly polského hovězího masa. Příjemci masa tak nebudou muset od středy dokládat jeho vyšetření na přítomnost salmonel, když testy dělali na své náklady.
Polsko poskytlo ČR záruky, že učinilo maximum, aby se na trh nedostávalo maso ze skotu nevhodného pro lidskou spotřebu, sdělili ČTK zástupci MZE ČR. Polské informace, které MZE ČR v pondělí dostalo, vyhodnotil stát jako dostačující. Nadále budou intenzivní veterinární kontroly dovozu.

Za napadení Kvitové 8 let vězení

Krajský soud v Brně dnes uznal Radima Žondru vinným z napadení tenistky Petry Kvitové a za těžké ublížení na zdraví a porušení domovní svobody ho potrestal 8 lety vězení. Soud zároveň zrušil předchozí rozsudek z jiného případu, kterým soud poslal Žondru do vězení na 2,5 roku. Muž vinu popírá. Státní zástupce Ivan Hrazdira dnes v závěrečné řeči navrhl pro Žondru souhrnný trest kolem 12 let vězení, a to za vydírání a porušování domovní svobody. Podle obhajoby jde ale v případu o důkazní nouzi a Žondra by měl být obžaloby zproštěn, protože pachatelem trestného činu nebyl.

Architektonická soutěž ohrožena

Muzeum umění Olomouc na začátku dubna nestihne vypsat architektonickou soutěž na stavbu Středoevropského fóra, kterou požaduje ministr kultury Antonín Staněk. Za zpožděním má být vypořádání všech právních závazků a složitost veřejné soutěže. Tu přitom v tomto konkrétním případě nedoporučuje ani komora architektů.

Billboady nemizí

Ani rok a půl od začátku platnosti nového zákona reklamní plochy u dálnic a silnic I. tříd nemizí. A to ani poté, kdy Ústavní soud ČR námitku senátorů proti plošnému zákazu smetl ze stolu. Nelegálních billboardů v OL a MS kraji je stále několik desítek.

Rozhledna se dočká opravy

Na cvilínské rozhledně v Krnově letos sezónu nezahájí. Stavbu z roku 1902 bude v následujících měsících čekat série oprav. Stav rozhledny v romantickém slohu s cimbuřím je dlouhodobě špatný.

Obce mohou požádat o úvěr

Obce a svazky obcí mohou na svůj rozvoj získat od MS kraje výhodný úvěr. Krajští radní vyhlásili
nový finanční program s názvem Jessica II s rozpočtem 238 mil. Kč. Zvýhodněný úvěr mohou obce čerpat na rozvojové projekty, které nejsou dostatečně finančně podporovány z evropských fondů
nebo národních dotačních programů.

Nový systém pomáhá veterinářům

V jedné z veterinárních klinik na Frýdecko-Místecku spustili speciální systém na třídění zvířecích pacientů. Pomoct má nejen k přehlednosti, ale také předejít zbytečným ztrátám na životech zvířat.

Oprava obřího válce

V ostravských Vítkovicích začali opravovat 120 tun těžký válec, svého druhu unikátní metodou v celé Evropě i v historii místních podniků. Opěrný válec je používán na tzv. válcovacích tratích, např. při výrobě plechů.

Výstava filmových plakátů

Americké Čelisti, čeští Světáci a dalších 198 filmů na plakátech si můžou prohlédnout návštěvníci opavského Domu umění. Od komerčních filmových plakátů z 60. a 70. let na západě se ty české velmi lišily. Jde o autorská unikátní díla, která tvořilipřední českoslovenští výtvarníci. Zatímco v Americe stačilo dát na plakát sošku Oscara a tvář hvězdy, v Československu byl filmový plakátod 60. let zakázka, o kterou se výtvarníci prali.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2019
 P ST HD