Lidé v Moravskoslezském kraji stále více třídí odpad. Ekologická opatření zavádějí také restaurace. Podle odborníků to ale nestačí, omezení plastů by mělo platit také v obchodních řetězcích. Pivovar Radegast začal největší investici za posledních 20 let. V novém provozu se budou pivem plnit plechovky, stavba vyjde na více než 600 milionů korun. Na pátek připadá světový den vody. Moravskoslezské a olomoucké podniky povodí a vodárny připravují na víkend dny otevřených dveří na přehradách nebo úpravnách vody.

Obsah dílu

Restaurace zavádějí ekologická opatření

Každý obyvatel MS kraje vytřídí ročně až 50 kg odpadu. Od roku 2004 se tak zlepšili o zhruba 20 kg.
Ekologická opatření začínají zavádět také kavárny a restaurace. Plastové obaly mění za ekologičtější verze, narážejí ale na hygienické normy. Podle odborníků je ale spíše potřeba, aby obalové materiály omezily velké řetězce a obchody.

Třídění a recyklace odpadů

Živě Iva Janáková z Katedry environmentálního inženýrství HGF VŠB-TUO.

Třídění a recyklace odpadů

V roce 2017 bylo v České republice vyprodukováno 34,5 mil. tun všech odpadů. Z toho přes 5 mil. tun
komunálního odpadu. Pro velkou část odpadů, přes 84 %, se podařilo najít další využití, a to materiálové i energetické. Na skládkách skončilo 10 % všech odpadů.

Kraj podepsal smlouvu s Českými drahami

Hlavním železničním dopravcem v MS kraji zůstanou České dráhy. Zástupci kraje a dopravce dnes podepsali smlouvu na následujících 5 let. Během těch by měla být např. elektrifikována trať mezi Ostravou a Frenštátem pod Radhoštem. Plánovaná je rovněž modernizace vlakových souprav a nasazení nových kolejových vozidel.

Spor o Středoevropské fórum pokračuje

Olomoucké muzeum umění podle MK ČR porušilo několikrát zákon o zadávání veřejných zakázek,
a to při hledání podoby budovy Středoevropského fóra. Před lety totiž muzeum zadalo zakázku přímo architektovi Janu Šépkovi. Vláda na stavbu budovy nedávno uvolnila 600 mil. Teď ministerstvo rozhodlo o vypsání soutěže.

Stavba nové linky na výrobu piva v Nošovicích

Největší investice za posledních 20 let. Na Frýdecko-Místecku dnes začala stavba linky na plnění plechovek a přidruženého skladu za více než 600 mil. Kč. Místní pivovar vyrábí přes 2 mil. hektolitrů piva ročně. Kapacita s novou linkou vzroste až o dalších 200 tis. hektolitrů.

Na vozíku do Santiaga de Compostela

Olomoučan Milan Langer se vydal na bezmála 3,5 tis. km dlouhou pouť do španělského Santiaga de Compostela. Celou trasu absolvuje s pomocí dobrovolníků bez použití dopravních prostředků. Jen na invalidním vozíku, na který je odkázaný už od dětství.

Opava digitalizuje hřbitovy pomocí dronu

Po 2 dny kroužily nad opavskými hřbitovy drony. Bylo to kvůli leteckému snímkování a následné digitalizaci hrobových míst. Projekt má zjistit, která hrobová místa jsou prázdná nebo dlouho nepoužívaná. V Opavě je totiž po hrobových místech velká poptávka. Snímkování všech 8 hřbitovů
vyšlo Opavu na zhruba 70 tis. Kč.

Světový den vody

Na dnešek připadá Světový den vody. O víkendu se proto veřejnosti otevřou jindy nepřístupné
vodárenské objekty. Spotřeba vody se oproti době před sametovou revolucí rapidně snížila. Lidé přemýšlejí více ekologicky a také ekonomicky. Cena nezbytné komodity pro život totiž stále stoupá.

V Prostějově opraví Plumlovskou ulici

Na 5 měsíců uzavřeli v Prostějově Plumlovskou ulici. Hlavní tah na Blansko a Boskovice je jednou z nejfrekventovanějších ulic ve městě. Řidiči se nyní dostanou ulicí pouze z centra města. Opačným směrem musí počítat s 3,5km objížďkou.

Poetické popelnice v Ostravě

V Ostravě mají od včerejška poetické popelnice. Tzv. POPO budou umístěné v centru města i na jeho perifériích. První várka textů nabídne poezii amerického básníka Lawrence Ferlinghettiho, který se 24. března dožívá 100 let!

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2019
 P ST HD