V loňském roce narostl počet osob vykázaných z obydlí kvůli domácímu násilí. Obětem pomáhají policisté a odborníci v různých centrech. V Novém Jičíně začal soud s pěstouny, kteří týrali svěřené děti. Zemřel generál Milan Píka, syn Heliodora Píky, kterého v zinscenovaném procesu zavraždili komunisté. Milan Píka se celý život snažil očistit jméno svého otce. Zdravotní stav dětí z léčebného ústavu v Metylovicích na Frýdecko-Místecku mohou lékaři sledovat na dálku. Pomocí takzvané telemedicíny se k nim dostanou údaje například o krevním tlaku nebo tuku.

Obsah dílu

Stoupl počet vykázaných násilníků

V MS kraji loni přibylo případů, kdy policisté zasahovali u domácího násilí. Útočníka tu z bytu vykázali
hned 130x. Sever Moravy se ve statistikách domácího násilí pohybuje dlouhodobě na 3. místě. Větší počet už vykazují jen policisté hlavního města a ti v Ústeckém kraji. S návratem do běžného života
pomáhají obětem speciální centra.

Stoupl počet vykázaných násilníků

Podrobnější čísla připravila Lucie Botorová.

Údajné týrání dětí před soudem

Případem údajně dlouhodobého týrání dětí jejich pěstouny se začal zabývat Okresní soud v Novém Jičíně. Obžalovaní podle státního zástupce nepřiměřeně trestali chlapce a dívku. Údajně je bili jezdeckým bičíkem nebo je za trest nechávali spát v oblečení zapáchajícím močí.

Údajné týrání dětí před soudem

S klinickou psycholožkou si povídala Pavla Krůčková.

Spor o Středoevropské fórum v Olomouci

Zaměstnanci Muzea umění Olomouc vyzvali k rezignaci ministra kultury a bývalého primátora Olomouce Antonína Staňka z ČSSD. Vadí jim způsob, jakým usiluje o konání architektonické soutěže na budovu Středoevropského fóra. Na tu má muzeum už léta připravený projekt od architekta Jana Šépky. K tématu v pondělí proběhla i panelová diskuze v Národní galerii. Zástupci muzea na ni ale údajně nebyli pozvaní. V tiskové zprávě podle nich navíc ministerstvo zkreslilo informace.

Další pokus o uskladnění odpadu

Další pokusy o uskladnění nebezpečného odpadu zaznamenali moravskoslezští policisté. Jen za poslední týden speciální vyšetřovací tým registruje několik nových případů. Narůstá zájem o pronájem nevyužitých areálů v kraji.

Zemřel generál Milan Píka

Ve věku 96 let zemřel v Bratislavě brigádní generál Milan Píka. Za 2. světové války bojoval proti nacistům v odboji i ve Velké Británii coby příslušník Královského letectva. Komunisté ho věznili. Jeho otce, generála Heliodora Píku, režim záhy po válce popravil. Tímto odkazem svého otce se Milan Píka řídil celý život.

Nová expozice v hornickém muzeu

Novou neobvyklou expozici mají v Hornickém muzeu Landek Park v Ostravě-Petřkovicích. Připomíná úlohu zvířat a především koní v těžbě uhlí. V části vůbec nejstarší sloje Albert je unikátní postava koně s jeho vodičem. Koňské potahy se v dolech v historii pohybovaly běžně.

Telemedicína u dětí metylovického ústavu

Malí pacienti z léčebného ústavu v Metylovicích mohou zůstat pod dohledem lékaře i doma. Jejich pediatr nepřestává díky telemedicíně zůstávat informovaný o zdraví dítěte. Lékařská data totiž po každém domácím měření putují přímo z přístrojů do počítače lékaře.

Končí spor o Ostravici

Nejvyšší soud zamítl dovolání developerské firmy Amadeus Real. Ta od Ostravy požadovala více než 1,5 mld. Kč za údajně zmařenou investici do stavby multifunkčního areálu v centru města. Soud to uvedl na své úřední desce s tím, že firma musí Ostravě zaplatit náklady řízení přes 800 tisíc Kč. Podle primátora krajské metropole Tomáše Macury verdikt odblokoval možnosti rozvoje lokality.

Ubylo obyvatel MS a OL kraje

V MS kraji loni ubylo přes 2,5 tisíce obyvatel. Jde o největší úbytek lidí v rámci celé České republiky. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil statistický úřad. Za posledních 5 let přišel kraj o více než 18 500 obyvatel. I tak je stále po Středočeském kraji a Praze třetím nejlidnatějším regionem Česka. Počet obyvatel klesl také v Olomouckém kraji, konkrétně o téměř 400. Nejvyšší úbytek obyvatel mělo Přerovsko.

Heda Gablerová v Divadle Petra Bezruče

Hrdinka dramatu norského spisovatele Henrika Ibsena Heda Gablerová je nerozhodná a znuděná třicátnice v luxusu, ve kterém žije a zároveň jím pohrdá. Taková je v nové inscenaci v ostravském Divadle Petra Bezruče. Ibsenovo drama totiž přímo pro divadlo upravila česko-chilská autorka
Anna Saavedra.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2019
 P ST HD