Čtvrt roku po výbuchu metanu na černouhelném dole ČSM záchranáři stále nemůžou vstoupit do nejvíce zasažených částí dolu. Těžební společnost OKD zvýšila odškodnění rodinám zemřelých horníků na 340 tisíc korun. Nejvíce popálený horník popsal České televizi svůj zdravotní stav. Podníkatelé na Nádražní ulici se bojí plánovaných oprav plynového potrubí. Město doufá, že plynárenská společnost podnikatele odškodní, firma tvrdí, že opravy budou jenom omezené. Začíná regionální hokejové derby mezi ocelářskými týmy Třince a Vítkovic. Přenášet je bude nový přenosový vůz České televize disponující technologií vysokého rozlišení.

Obsah dílu

Výpověď popáleného horníka

Od druhého nejhoršího důlního neštěstí na našem území po roce 1990 uplynulo právě čtvrt roku.
20. prosince 2018 zahynulo v Dole ČSM při výbuchu metanu 13 horníků a dalších 10 se zranilo. 3 z nich byli hospitalizování a stav jednoho z nich byl vážný. Utrpěl popáleniny na 65 % těla. Exkluzivně s ním natáčela Pavla Daňková.

Čtvrt roku od výbuchu na Dole ČSM

Na místo neštěstí 800 metrů pod povrchem země by se záchranáři i vyšetřovatelé mohli dostat až zhruba za měsíc. Vzhledem k vysokým teplotám i vysokým koncentracím metanu je teď uzavřeno
výbuchovzdornými hrázemi. Pojďme si teď připomenout, jak k celému neštěstí vlastně došlo.

Čtvrt roku od výbuchu na Dole ČSM

Sestřih komentářů z dopolední ČT24.

Stoupá počet nemocných spalničkami

V MS kraji stále stoupá počet nemocných spalničkami. Od minulého týdne jich přibylo 13. Aktuálně tak hygienici na severu Moravy evidují 64 případů a jednu z nejvyšší nemocností v rámci České republiky. Nejvíce nemocných spalničkami je v Ostravě, v Novém Jičíně se naopak infekce zatím neobjevila.
Mezi nemocnými je už i 6 zdravotníků.

ZOO Olomouc likviduje následky bouře Eberhard

Poničené výběhy, pokácený les a škody předběžně vyčíslenéna miliony korun. V olomoucké ZOO dokončují likvidaci škod po větrné bouři Eberhard. Na obnovu poškozeného výběhu čekají už jen kozorožci. Okolí ZOO ale nadále pokrývají stovky padlých stromů. S těmi nově pomáhá harvestor,
v ZOO překřtěný na zubra na kolečkách.

Obavy podnikatelů z oprav na Nádražní

Živnostníci v ostravské Nádražní ulici se obávají další rekonstrukce. Generální opravou přitom prošla
před 2 lety. Kopat se tam ale začne znovu tentokrát kvůli plynovodu. Ten je totiž vyroben z nekvalitního materiálu. 2 roky dlouhá rekonstrukce přitom řadu podnikatelů přivedla k velkým ztrátám,
některé pak ke krachu.

Zámek ve Staré Vsi n. O. má novou kopuli

Barokní kopuli na věž renesančního zámku usadili technici ve Staré Vsi nad Ondřejnicí. Tamější zámek byl bez své dominanty několik desítek let. Kopuli z měděného plechu vážící 20 tun technici nasazovali 3 hodiny.

Moravskoslezské derby čtvrtfinále play-off

Živě redaktorka Pavla Krůčková.

Moravskoslezské derby čtvrtfinále play-off

Reportáž Jiřího Šímy.

Začala oprava konkatedrály v Opavě

Na 2 roky se uzavře konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie v Opavě. Začala její celková rekonstrukce za bezmála 80 mil. Kč. Je to největší investice do obnovy sakrálních staveb v celé ostravsko-opavské diecézi. Opavská konkatedrála je přitom považována za nejvýznamnější stavbu tzv. slezské cihlové gotiky.

Světový den ústního zdraví

Na 20. březen připadá Světový den ústního zdraví. Připomíná se v bezmála 160 zemích včetně Česka. Osvětová akce zaměřená na péči o zuby a ústní hygienu dnes proběhla např. v Pevnosti poznání v Olomouci. Tamní dentisté ale připravili program na celý týden. Vyvrcholí v sobotu dnem otevřených dveří na klinice zubního lékařství.

Výstava inspirovaná Knihami džunglí

Slezské zemské muzeum v Opavě zve na výstavu inspirovanou Knihami džunglí. 128 exponátů přibližuje postavy a prostředí příběhů britského nositele Nobelovy ceny za literaturu, Rudyarda Josepha Kiplinga. Průvodcem výstavy je Mauglí.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2019
 P ST HD