Ostrava zakládá Městský ateliér prostorového plánování a architektury. Ten bude komplexně řešit veřejná prostranství, urbanismus a architekturu v krajském městě. Čtyři cestovatelé z Opavska si dovezli z Arménie vzácné onemocnění brucelózu. Ta byla přitom v Česku vymýcena už před 60 lety. Ředitelství silnic a dálnic chce zakázat odbočení doleva na vytížené křižovatce u Havířova. Magistrát se proti tomu odvolal, argumentuje tím, že by hlavně kamiony zahltily blízký kruhový objezd.

Obsah dílu

MAPPA v Ostravě bude řešit veřejný prostor

Ostrava bude mít MAPPU, Městský ateliér prostorového plánování a architektury. Jeho hlavním cílem bude zvyšování kvality prostoru v Ostravě i vyhlašování architektonických soutěží. Řešit bude třeba nezastavěné proluky v centru krajského města.

MAPPA v Ostravě bude řešit veřejný prostor

Živě Tomáš Macura, primátor Ostravy.

Podobné organizace v jiných městech

Podobné organizace už fungují ve 3 městech Česka. Jako první vznikly zcela nepřekvapivě v Praze
na podzim roku 2013. V létě o 3 roky později založili v Brně jeho obdobu pod názvem Kancelář architekta města Brna. A vloni na jaře otevřeli Kancelář architektury města v Karlových Varech. Ostrava je tak teprve 4. městem, které chce komplexně řešit veřejné prostory.

Nadměrné přesčasy lékařů řeší nové dohody

Ve většině krajských nemocnic už nehrozí omezení zdravotní péče. Lékaři se dohodli na tom, že budou dál sloužit přesčasy nad zákonnou povinnost. Ty chtěli zdravotníci vypovědět z důvodu nižšího navýšení platů, než které jim přislíbila vláda. Protesty lékařů vyřešila nabídka finančního příspěvku. Jinde, jako například v Třinci, teď mohou za přesčasy čerpat placené náhradní volno.

SPD vyloučilo poslance z MS kraje

Hnutí SPD Tomia Okamury vyloučilo ze svého poslaneckého klubu 3 poslance z MS kraje. Lubomír Volný, Marian Bojko a Ivana Nevludová minulý týden hnutí opustili a vstoupili do nově založeného seskupení Jednotní Alternativa pro Patrioty. SPD trojici poslanců vyzvalo ke složení mandátu, ti to ale už dříve odmítli.

V Dolní Suché zmizelo 25 kanálových mříží

Hned 25 kanálových mříží ukradli zloději na hlavní cestě v průmyslové zóně v Dolní Suché u Havířova.
Radnice už je nahradila novými, škodu pak vyčíslila na 130 tis. Kč.

Cestovatelé se nakazili brucelózou

4 cestovatelé z Opavska se v Arménii nakazili vzácnou nemocí, brucelózou. Všichni skončili v péči infekčního oddělení opavské nemocnice. V Česku byla brucelóza vymýcena už před 60 lety. Se stanovením diagnózy pomohl opavským lékařům veterinární ústav v Olomouci.

Sbírka Muzea Komenského v novém depozitáři

Na 90 tisíc historických exponátů Muzea Komenského v Přerově se v těchto dnech stěhuje do nového depozitáře na nábřeží Dr. Edvarda Beneše. Budovu zaniklé elektrotechnické školy muzeum získalo
už v roce 2011 od OL kraje. Kvůli čekání na dotace ale mohla rekonstrukce začít až před 2 lety.

ŘSD chce zakázat odbočení před Havířovem

ŘSD chce kvůli bezpečnosti zakázat řidičům jedoucím do Havířova od Ostravy odbočení vlevo do části Šumbark. Místním politikům se to ale nelíbí, a proti tomuto záměru se odvolali. Chtějí, aby nebezpečnou situaci na křižovatce vyřešili správci silnic jiným způsobem.

Čištění podzemní vody na Prostějovsku

180 mil. Kč. Na takovou částku vyjde likvidace staré ekologické zátěže v Olšanech na Prostějovsku.
Pod touto i okolními obcemi se nachází znečištěná podzemní voda. Vesnice se tak nyní společně s krajem snaží o to, aby se nedostala ke zdrojům pitné vody v okolí. Ty zásobují tisíce lidí.

Opilí na komorní scéně Dvanáct v NDM

14 opilých lidí, kteří se potkají během jediné noci. Výchozí situace hořké komedie "Opilí. Ruský dramatik Ivan Vyrypajev přirovnávaný k novodobému Čechovovi ji napsal pro německé divadlo. Jeho pohled
na současné Západoevropany teď představuje komorní scéna "12" NDM.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2019
 P ST HD