Vědci z Přírodovědecké fakulty olomoucké Univerzity Palackého vyvinuli novou látku s protinádorovými účinky. Obsahuje kov tantal a odborníci ji s úspěchem vyzkoušeli proti čtyřem druhům rakoviny. V Novém Jičíně začal měsíc velkých problémů v dopravě. Ředitelství silnic a dálnic spustilo opravu všech pěti kruhových objezdů na hlavním tahu městem. Správa Chráněné krajinné oblasti Poodří revitalizuje rybníky a hráze v přírodní rezervaci Bažantula. Za desítky milionů vytěží dělníci bahno a vykácí náletové dřeviny.

Obsah dílu

Nové látky s protinádorovými účinky

Olomoučtí vědci vyvinuli unikátní látky, které by v budoucnu mohly sloužit v boji s nádory tlustého střeva, vaječníků a dalšími skupinami rakovinových onemocnění. Nové sloučeniny na bázi tantalu
totiž vykazují vysokou účinnost proti nádorům. Podle testů na laboratorních zvířatech ale přitom nejsou toxické pro zdravé buňky.

Nové látky s protinádorovými účinky

Živě prof. RNDr. Zdeněk Trávníček, vedoucí výzkumné skupiny, Přírodovědecké fakulty UP Olomouc.

Nové látky s protinádorovými účinky

A pokroky při výzkumu léčby rakoviny hlásí taky další olomoučtí vědci. Tým z Lékařské fakulty UP Olomouc zjistil, že s určitým typem rakoviny si umí poradit lék Antabus, který se využívá při léčbě alkoholismu. Odborníci z fakulty taky zkoumají účinky jiného léku Lynparza. Při jeho použití se sice rakovinné buňky rychleji množí, ale tím také dříve umírají.

Orlovská nemocnice do správy města?

Na orlovské radnici se dnes znovu projednával osud tamní nemocnice. Jednání tak navázalo na středeční rozhodnutí krajských zastupitelů. Podle těch se mají z Orlové přesunout akutní lůžka
do okolních měst. Orlovská radnice ale nesouhlasí a žádá, aby nemocnice přešla do její správy.
Ještě během týdne sestaví 2 odborné týmy, a to lékařský a ekonomický. Posuzovat budou klady i rizika
možného převodu. Svou žádost už zaslala i MS kraji.

Oprava kruhových objezdů v Novém Jičíně

V Novém Jičíně začala oprava hlavního tahu z Opavy do Valašského Meziříčí,a to silnice 1/57. ŘSD tady ve 2 etapách postupně opraví všech 5 okružních křižovatek, které na sebe přímo navazují. Na řidiče tak už od rána čekaly nejen objízdné trasy, ale i změny v přednostech v jízdě. První nehody na sebe nenechaly dlouho čekat.

Nemoc přísedící komplikuje kauzu Dědic

Nemoc přísedící soudu komplikuje projednávání kauzy lobbisty Martina Dědice. Ten už třetím rokem
stojí před soudem v souvislosti s obžalobou z údajné manipulace s veřejnými zakázkami ostravského magistrátu a kvůli údajným daňovým únikům. Předseda senátu kvůli tomu už podruhé proces přerušil
a odročil. Případ by měl pokračovat v dubnu.

Revitalizace rybníků v rezervaci Bažantula

Odtěžení bahna z rybníků a kácení okolních stromů. To probíhá v přírodní rezervaci Bažantula
v Chráněné krajinné oblasti Poodří. Revitalizace potrvá až do druhé poloviny příštího roku. Cílem je zlepšit podmínky pro život chráněných druhů živočichů a rostlin.

Regionální potraviny zůstávají v kraji

Čím dál víc regionálních výrobců potravin se snaží, aby jejich produkce zůstala v kraji. A to nejen kvůli čerstvosti, ale také proto, aby jejich výrobky necestovaly stovky kilometrů k zákazníkům. Zavedené obchodní řetězce je proto nelákají.

Krajským předsedou KDU-ČSL zůstává Jiří Carbol

Krajským předsedou KDU-ČSL bude i nadále Jiří Carbol. Zvolili ho delegáti víkendové krajské konference. Lidovci budou mít v kraji 5 místopředsedů, mimo jiné náměstka hejtmana Lukáše Curyla. Členové také vybrali své zástupce pro celostátní konferenci strany.

Policisté kontrolovali řidiče z autobusu

Autobusy plné policistů v pondělí vyrazily na dálnice v Olomouckém kraji. Jejich cílem byli nepozorní řidiči. Právě takoví totiž podle statistik způsobují ročně tisíce nehod. A část z nich smrtelných. Na dálnicích pak policisté kvůli vyšší nebezpečnosti nechtějí prohřešky řidičů tolerovat vůbec.

Nález fotografií z 1. světové války

Unikátní fotografie z první světové války objevené v Ostravě. Jsou na nich vojáci na frontě a taky válkou zdevastovaná italská vesnice. Za překvapivým objevem stála internetová aukce starého fotoaparátu. Fotografka Alena Pončová chtěla mít ve své sbírce starý fotoaparát. V krabici s ním přišly
dobové foto rámečky, návod i skleněné desky.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2019
 P ST HD