Ubývá obyvatel Bruntálska. Za loňský rok klesl počet jeho obyvatelé o zhruba 500 lidí. Mladí lidé zůstávají ve velkých městech a snížila se porodnost. Ostravský magistrát chce upravit proluku na Masarykově náměstí. Do doby její definitivní zástavby tam mají přibýt atrakce, stánky nebo odpočinková zóna. Vědecká knihovna v Olomouci stěhuje jeden a čtvrt milionů svazků do jednoho moderního depozitáře. Šest původních skladů už nevyhovovalo.

Obsah dílu

Bruntálsko se vylidňuje

Obce a města v MS kraji se až na výjimky vylidňují. Jedním z nejvíce takto ohrožených oblastí je okres Bruntál, který za loňský rok opustilo asi 500 obyvatel. Tento trend je způsoben především odchody
hlavně mladých lidí do větších měst, jako jsou Praha, Brno, ale také poklesem porodnosti.

Bruntálsko se vylidňuje

Na konkrétní čísla úbytku obyvatel se podívala Tereza Krumpholzová.

Bruntálsko se vylidňuje

Živě Dan Ryšavý, sociolog z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Ostrava změní proluku na Masarykově náměstí

Prázdné místo vedle ostravského Masarykova náměstí se bude měnit. Rozhodl tak magistrát krajského města, který do budoucna plánuje proluku zastavět. Do té doby chce ale Ostravanům nabídnout příjemné místo k trávení volného času. Architekt už pracuje na studii proluky.

Varování před silným větrem

Varování před silným větrem prakticky na celém území Česka vydali meteorologové. Pro MS a OL kraj platí výstraha od 14:00 po dobu 24 hodin. Vítr může v nárazech dosahovat rychlosti až 70 km/h a do obou krajů přinese taky ochlazení.

Nemocnost v Olomouckém kraji na ústupu

Počet nemocných akutními respiračními chorobami v OL kraji dál klesá. Hygienici registrují oproti minulému týdnu o více než 100 případů méně na 100 tis. obyvatel. Zvýšil se ale počet nemocných se závažným průběhem na 25 pacientů. Kvůli komplikacím už na Olomoucku zemřelo 10 lidí.

25 let od smrti Karla Kryla

Před 25 lety zemřel Karel Kryl. Písničkář se sice narodil v Kroměříži, jeho kořeny ale sahajído Nového Jičína. Právě tam měl jeho dědeček tiskárnu a jako knihtiskař v tomto městě pracoval nějakou dobu i jeho otec. Kryl bydlel v Novém Jičíněaž do roku 1969.

Po Karviné se toulají pávi

Internetovým fenoménem se stala pětice pávů, která se několik týdnů procházela ulicemi Karviné.
Na městská sídliště vyrážela skupinka ptáků ze zdejšího zookoutku. Jejich fotky a videa přitom zaplavily
nejen sociální sítě, ale i emailovou schránku radnice a strážníků. Lidé totiž měli strach, že by se mohlo pávům něco stát.

V Olomouci stěhují více než milion knih

1 mil. a 250 tis. knih. Z 6 skladů v Olomouci je teď stěhují na jedno místo. Do nového depozitáře
místní Vědecké knihovny. Současné prostory pro jejich ukládání nevyhovovaly, a to třeba kvůli mrazu a plísním. Stěhovat se má do poloviny července. Do té doby bude půjčování knih částečně omezeno.

18 zubožených psů na Prostějovsku

18 vyhublých a vystresovaných psů objevili před týdnem veterináři v obci Ponikev nedaleko Konice.
Přivedla je k nim náhoda. Jejich chovatel totiž potřeboval lékařskou pomoc. Úředníci nechali psy z domu odvézt, teď jsou v péči útulku v Čechách pod Kosířem.

Udělování Cen Jantar

Cenu Jantar za celoživotní dílo získala včera na slavnostním galavečeru v Ostravě zpěvačka Marie Rottrová a profesor fotografie na Slezské univerzitě v Opavě Jindřich Štreit. Ceny se v aule Gong
v Dolní oblasti Vítkovice předávaly letos podruhé, a to celkem v 16 kategoriích.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2019
 P ST