Střední odborná škola v Bruntále dnes slavnostně otevřela novou budovu dílen pro technické obory. Projekt za téměř 50 milionů korun je největší letošní investicí Krajského úřadu v oblasti školství. Nové prostory nabídnou komfortnější a modernější zázemí i vybavení pro řemeslné předměty, především v oboru Opravář zemědělských strojů a Mechanik opravář motorových vozidel. Právě o studenty těchto oborů je na trhu práce v současné době největší zájem.

Obsah dílu

Investice do učňovského školství

Střední odborná škola v Bruntále dnes slavnostně otevřela novou budovu dílen pro technické obory. Projekt za téměř 50 mil. Kč je největší letošní investicí krajského úřadu v oblasti školství. Nové prostory nabídnou komfortnější a modernější zázemí i vybavení pro řemeslné předměty, především v oboru Opravář zemědělských strojů a Mechanik-opravář motorových vozidel. Právě o studenty těchto oborů
je na trhu práce v současné době největší zájem.

Investice do učňovského školství

Živě Stanislav Folwarczny, náměstek hejtmana MS kraje

Obce čekají volby

Obyvatelé 5 obcí by měli po dnešku vědět, zda a koho si budou koncem března volit do místního zastupitelstva. Lhůta pro předložení kandidátních listin odpoledne skončí. Volby se týkají obcí, kde se po loňských říjnových volbách zastupitelstva rozpadla, zejména v důsledku těsného rozdílu mezi konkurenčními uskupeními. Hlasovat se tak má po půlroce v obcích Petrovice a Slezské Pavlovice na Bruntálsku, Skršín na Mostecku, Otradov na Chrudimsku a Přeštěnice na Písecku. Volby se tam budou konat 2 týdny poté, co se z obdobných důvodů rozhodne o zastupitelstvech ve třech desítkách jiných vesnic.

Začalo vyplácení odškodného

Společnost OKD zahájila ve spolupráci s firmami Alpex a Polalpex vyplácení odškodného pozůstalým po hornících, kteří před Vánoci zahynuli při výbuchu metanu v Dole ČSM ve Stonavě. Manželky a nezaopatřené děti havířů dostanou jednorázové odškodnění ve výši 240 tis. Kč na osobu. Při neštěstí, které se stalo loni 20. prosince, přišlo o život 13 horníků. Bylo mezi nimi 12 Poláků a 1 Čech.

Podnikatel roku

14. ročník soutěže Podnikatel roku MS kraje vyhrál Pavel Mohelník ze společnosti Ferrit. Ta patří mezi světové lídry ve výrobě systémů závěsné důlní dopravy, závěsných lokomotiv a dalších důlních strojů. Porota ocenila vlastní know-how, vývoj a v neposlední řadě špičkovou výrobu s více než 25letou historií. Firma vyváží do Evropy, Austrálie, Chille nebo Jihoafrické republiky, pro export je dnes určeno 90 % její produkce.

Nový ředitel FN

Živě redaktorka Lucie Křížková.

Město sází na radary

Problémy s řidiči, kteří v obci nedodržují povolenou rychlost 50 km/h, a mnohdy způsobí i dopravní nehodu s vážnějšími následky, začala některá města v OL kraji řešit stacionárními radary. Ty už víc jak 3 roky měří ve Šternberku. Od loňska se přidaly Hranice a na podzim do pořízení radarů investovala taky přerovská radnice. Přerovská část Lýsky. Sundávat nohu z plynu se tu řidičům příliš nechtělo. Od října je proto hlídá radar. Další radary město nainstalovalo v Kozlovicích, a taky tady u Lověšic, u frekventované výpadovky na Horní Moštěnici. Zaplatilo za ně dohromady 2 a čtvrt mil. Kč.

Výročí sedmileté války

Přesně před 100 lety vypukla tzv. Sedmidenní válka o Těšínsko. Vojenská roztržka mezi Čechy a Poláky stanovila v roce 1919 nové státní hranice. Vztahy mezi 2 národy poznamenala na několik desetiletí. Válečný konflikt teď připomíná i nová výstava Muzea Těšínska.

Smog dál trápí Olomoucko

Lidem v OL a MS kraji se dál špatně dýchá. Stále zde trvá smogová situace. V Hranicích na Přerovsku překročily ráno hodnoty polétavého prachu až čtyřnásobně povolený limit. V průběhu dne se ale podmínky mírně zlepšily. Ovzduší by se mělo podle meteorologů pročistit i ve čtvrtek.

Nová štěňata prodělávají výcvik

Při zatýkání pachatelů policistům nejčastěji pomáhají psi. Například v MS kraji mají policisté 90 psů, kteří se účastní zadržení téměř každého 10. pachatele. Teď řady policejních psů posílily 3 nové přírůstky.

Německá premiéra v Domě umění

Německá premiéra v ostravském Domě umění. Galerie poprvé samostatně vystavuje soubor děl současných německých výtvarníků. Sbírka, která vznikla za 2 roky, představuje 10 autorů. Největší plátno je velké 3x6 metrů. A několikrát na něm svou podobu otiskla jeho autorka.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2019
 P ST