Horští záchranáři v Beskydech stále varují před túrami v zalesněných oblastech. Pod tíhou sněhu tam hrozí pády větví a stromů, zranily už běžkařku. Rodiny horníků, kteří zahynuli 20. prosince při výbuchu v dole ČSM, si zatím rozdělí více než tři miliony korun. Další sbírka pokračuje. Zítra uplyne 50 let od upálení Jana Palacha. Ostravští studenti opatrovali jeho posmrtnou masku.

Obsah dílu

Na horách hrozí pády stromů

Horští záchranáři v Beskydech stále varují před túrami v zalesněných oblastech. Pod tíhou sněhu tam hrozí
pády větvní a stromů. V uplynulých dnech pomáhali běžkařce, na kterou spadl strom a zranil ji. Lidé, kteří míří do hor by podle horských záchranářů neměli podceňovat ani množství sněhu, na některých místech ho leží až 5 metrů.

Na horách hrozí pády stromů

Živě Milan Novák, technicko-provozní náměstek Správy silnic MS kraje.

Vlaky projdou modernizací

České dráhy modernizují 19 motorových vozů řady 809 a 810 pro lokálky a vedlejší regionální trati v MS kraji. V současné době připravují dokumentace k modernizaci. Vozy by měla v letech 2019 a 2020 přestavět dceřiná firma ČD, a to společnost DPOV. Vzhledem k tomu, že se zakázka uskuteční v rámci skupiny, nebude společnost její cenu zveřejňovat.

Přednádraží demolují bagry

Demolice domů v lokalitě Přednádraží v Ostravě-Přívoze je v plném proudu. Demoliční firma začala s jejich bouráním začátkem letošního roku. Přes 100 let staré cihlové domy sloužily původně jako byty pro drážní zaměstnance. Postupně se však do nich nastěhovali sociálně slabší obyvatelé, kteří se odtud v létě 2012 odmítli vystěhovat i přesto, že jim stavební úřad nařídil domy opustit. Přes 140 obyvatel Přednádraží pak bylo postupně odříznuto od dodávek vody i elektřiny. Poslední rodina domy opustila v červenci 2013.

Krádež flétny

Krádež příčné flétny za zhruba 140 tis. Kč vyšetřují ostravští policisté. Přišla o ni 28letá žena, která si ale není přesně jistá tím, kde byla okradena, zda v Ostravě-Hrabůvce, či Ostravě-Zábřehu, nebo cestou domů. Žena zjistila, že jí nástroj v kufříku vínové barvy schází následný den, pravděpodobně o něj přišla už minulý týden ve středu mezi 18:00 a 19:00.

Záchranáři mají nový vrtulník

Letecká záchranná služba v OL kraji má nový vrtulník. Nahradil zpočátku kritizovaný model starý víc než 25 let. Ten byl v Olomouci v provozu od roku 2017, jenže během prvního měsíce měl při jednom ze zásahů technickou závadu. Helikoptéra pak nesměla několik hodin do vzduchu.

Jedna ze sbírek končí

Poslouží dětem a rodinám po hornících, kteří 20. prosince zemřeli v Dole ČSM ve Stonavě. Jedna ze sbírek pro pozůstalé právě dnes končí. Na jejím kontě jsou více než 3 mil. Druhá sbírka stále pokračuje. V dole před vánočními svátky vybuchl metan a v podzemí začalo hořet. Neštěstí nepřežilo 13 lidí.

Předvečer upálení Jana Palacha

Nepovolená studentská demonstrace, oficiální vyjádření převzaté z Prahy otisknuté v novinách. Události, které v Ostravě následovaly po upálení studenta Jana Palacha před 50 lety. Výročí si budou lidé připomínat zítra. Ještě v 70. letech ostravští studenti opatrovali jeho posmrtnou masku.

VŠB řídí energetiku

Lepší propojení akademiků se světem energetických firem. To je hlavní záměr Národního centra pro energetiku, které od ledna řídí VŠB-TUO. Do 2letého projektu se zapojily univerzity, ústavy a společnosti napříč republikou. Sdílet budou nejen zkušenosti, ale i samotné laboratoře a zázemí.

Zájem o Linku důvěry roste

Ostravská linka důvěry rozšířila svůj provoz. Kvůli zvyšujícímu počtu pacientů s psychickými problémy totiž roste tlak na poradny a ambulance. Na její pracovníky se obrací i lidé v nouzi. Za 29 let existence se stala cenným pomocníkem ambulantní péče.

Vykradl tři restaurace a trafiku

Recidivistu, který v Karviné vykradl 3 restaurace a jednu trafiku, obvinili policisté. 36letého muže zatkli krátce po posledním vloupání. Kradl, co uvnitř zrovna našel - alkohol, cigarety, peníze a potraviny.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2019
 P ST