Unikátní průzkum o vlivu znečištěného ovzduší na zdraví zahájili vědci a lékaři v Moravskoslezském kraji. V průběhu pěti let budou sledovat stovky lidí. Zajímat je budou třeba i novorozenci, sportovci nebo ti, kteří musí ve znečištěných oblastech pracovat venku. Výsledky budou porovnávat s totožnou skupinou lidí, která vznikne v jižních Čechách.

Obsah dílu

Unikátní průzkum vlivu životního prostředí

Unikátní průzkum o vlivu znečištěného ovzduší na zdraví zahájili vědci a lékaři v MS kraji. V průběhu 5 let budou sledovat stovky lidí. Zajímat je budou třeba i novorozenci, sportovci nebo ti, kteří musí ve znečištěných oblastech pracovat venku. Zaměří se hlavně na vzorky krve a moči. Výsledky budou porovnávat s totožnou skupinou lidí, která vznikne v jižních Čechách.

Unikátní průzkum vlivu životního prostředí

S garantem projektu, profesorem Radimem Šrámem z LF OU, natáčela autorka reportáže, Pavla Krůčková.

Více chřipek

Nemocnost v MS kraji v tomto týdnu vzrostla na téměř 1 200 případů respiračních infekcí na 100 tis. obyvatel. Nejvíce lidé stonají stále na Opavsku, ale nemocných přibývá i v ostatních okresech. Nejvyšší je nemocnost stále u předškolních dětí, ale nárůst je patrný i v ostatních věkových skupinách. Vzhledem ke stoupajícímu počtu akutně respiračních infekcí hygienici doporučují preventivní opatření, jako je časté mytí rukou, či používání jednorázových papírových kapesníků.

Prezident jmenoval rektory

Prezident republiky jmenoval do funkce 4 rektory. Na univerzitách v Ostravě, Plzni, Ústí nad Labem a Opavě budou pokračovat jejich dosavadní šéfové, školy povedou do roku 2023. Ostravského rektora Jana Latu podpořilo 21 z 35 přítomných členů Akademického senátu OU. Univerzita, kterou navštěvuje asi 8 500 studentů, podle něj musí v příštím období obhájit institucionální akreditaci.

Soud v kauze lihové mafie odročen

Olomoucký krajský soud odročil na 18. února případ jedné z větví tzv. lihové mafie. Z podnětu vrchního soudu musí totiž v případu vyslechnout další tři svědky. Případ se týká správce nemovitostí Ivana Kováříka a Tomáše Pantlíka, který se staral o sklad v Olomouci. Jde o poslední dva muže z kauzy lihové mafie, u kterých dosud nepadl pravomocný verdikt. U soudu dnes vyšlo najevo, že Kovářík je v jiné kauze obviněn z podplácení celníků. Účast na organizované zločinecké skupině však popírá.

Sněžení pomohlo přehradám

Sněžení, déšť ale i občasné tání zlepšily situaci v řekách i nádržích Povodí Odry. Přitom vloni se právě toky i nádrže nejen pod Beskydami potýkaly se suchem. Ještě v prosinci vodohospodáři uvažovali kvůli nedostatku vody o tom, že omezí odběry jak z přehrad, tak i z toků.

Linka Praha-Ostrava končí

České aerolinie dnes naposledy vypravily své pravidelné linky z Prahy do Ostravy a Bratislavy a také slovenskou vnitrostátní linku mezi Bratislavou a Košicemi. Důvodem zrušení je podle dopravce nedostatek vhodných letadel pro tyto lety. Pokračovat tak bude pouze přímá linka Praha-Košice.

Divadlo loutek přerušilo sezonu

Ostravské Divadlo loutek přerušilo do konce února provoz na hlavní scéně. Do prostoru jeviště i hlediště zatéká voda. K havarijní situaci došlo tento týden. Diváci můžou vstupenky na zrušená představení vrátit, nebo si vybrat náhradní termín a jiný titul.

Stezka v oblacích na Pustevnách

Pod vrcholem Tanečnice na Pustevnách v Beskydech se otevře nadzemní panoramatická Stezka Valaška dlouhá přes 600 metrů. Součástí je zřejmě nejdelší skleněná vyhlídková plošina v Evropě nebo 150 metrů dlouhý zavěšený chodník. Plány na stezku vznikaly 5 let, bylo potřeba sehnat souhlasy ochránců přírody i dalších organizací.

Beskydy hlásí ideální podmínky

Ideální podmínky pro lyžování panují v Beskydech. Provozovatelé vleků tam letošní zimu považují za nejlepší od roku 2012. Ve Ski areálu Bílá jsou v provozu všechny sjezdovky. Vyrazila tam také Lucie Botorová.

Hasiči dostali nové dodávky

Dva nové užitkové automobily se speciálním vybavením pořídila Olomouc pro dobrovolné hasiče z místních částí. Speciální auta stála téměř 3 mil. Kč, část nákladů pokryla dotace státu a Olomouckého kraje. Většinu však zaplatilo samotné město. Nahrazují vozy staré více než čtvrt století.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2019
 P ST