Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Asistenty kriminality město zaměstná

Města v MS kraji si pochvalují práci tzv. asistentů prevence kriminality. Ti městským strážníkům pomáhají hlavně v sociálně vyloučených lokalitách. Řeší konflikty, dohlížejí na děti a jejich docházku do škol. V Ostravě jsou tito speciálně proškolení asistenti už 8. rok. Projekt spolufinancovaný EU v září končí, městská policie s asistenty ale dál počítá.

Asistenty kriminality město zaměstná

Živě Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy.

3 miliardy na kotlíkové dotace

MŽP ČR vyčlení 3,125 mld. Kč na výměnu dalších až 30 tis. kotlů na tuhá paliva v programu tzv. kotlíkových dotací. Poprvé je nebude možné využít na kotle umožňující spalování uhlí. Podporována budou zařízení na biomasu s ruční i automatickou dodávkou paliva, tepelná čerpadla a plynové kondenzační kotle. Na jejich pořízení je možné získat až 127,5 tis. Kč.

Kauza Dědic pokračuje

Projednávání případu ostravského lobbisty Martina Dědice, který podle obžaloby mj. manipuloval s některými ostravskými veřejnými zakázkami, je za polovinou. Senát Krajského soudu v Ostravě už vyslechl 95 svědků a 8 znalců. Kdy padne rozsudek, ale ještě není jasné.

Lihová mafie před soudem

Krajský soud v Olomouci se dnes vrátil k případu tzv. lihové mafie, která připravila stát na spotřební dani o skoro 6 mld. Kč. Zabývá se posledními 2 muži, u kterých ještě nepadlo pravomocné rozhodnutí. Jde o Ivana Kováříka, který byl správcem ostravských nemovitostí Radka Březiny, a Tomáše Pantlíka, který se staral o sklad v Olomouci. Soud dnes vyslechl už dříve odsouzeného Lubomíra Kaláče, který řekl, že Ivan Kovářík musel vědět o nelegálním původu lihu, který se do Ostravy navážel.

Nový pavilon péče o matku a dítě

Ve Fakultní nemocnici Ostrava se dnes slavnostně otevřel nový pavilon Péče o matku a dítě. MS kraj tak ode dneška má jedno z nejmodernějších perinatologických center v Česku. Součástí pavilonu bude gynekologicko-porodnická klinika i zcela nové oddělení neonatologie. Díky rozšířeným prostorám modernějšímu vybavení by se tak ve FNO mohl zvýšit i každoročně narůstající počet porodů.

Začalo sčítání vybraných peněz

Pracovníci olomoucké Charity začali sčítat obsahy kasiček z letošního ročníku Tříkrálové sbírky. Po sečtení poputují peníze na společný účet Charity. Koledníci se na Olomoucku vydali do ulic hned 1. ledna a budou se tam pohybovat až do pondělí, kdy sbírka oficiálně skončí.

Rozsudek v kauze PRIM

U královéhradeckého krajského soudu pokračuje spor o značku tradičních českých hodinek Prim. Pod stejným logem vyrábějí zboží souběžně dvě firmy, a to Elton hodinářská z Nového města nad Metují a MPM-Quality z Frýdku-Místku. Zatímco Elton argumentuje 60letou historií výroby, firma MPM-Quality ochranou známku koupila od zkrachovalé Chronotechny Šternberk. Obě firmy jsou ve sporu už téměř 18 let.

Petice proti plánům Kofoly

Až 900 podpisů nasbírali občané Krnova na petici proti záměrům společnosti Kofola. Ta chce v dohledné době přesunout své skladní prostory blíže výrobě a vybudovat proto nový silniční okruh. Ten má ale vést v těsné blízkosti rodinných domů. Lidé se bojí hluku a prachu z projíždějících kamionů.

Další plastika v Ostravě

Po kontroverzní soše Věry Špinarové přibude Ostravě další plastika. Tentokrát bude věnovaná sochaři Augustinu Handzelovi, který zemřel v roce 1952. Dílo bude umístěno na jeho hrobě, který vloni v březnu adoptoval spolek Fiducia. Ten zároveň vypsal na realizaci sochy veřejnou soutěž.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2019
 P ST