Zaměstnanci Chráněné krajinné oblasti Beskydy varují obce před medvědem. Vyfotili ho turisté ve Starých Hamrech. Čtyři nehody, při kterých nabouralo dvanáct aut, zkomplikovaly ranní dopravu v Olomouci. Cesty byly namrzlé. Studenti Lékařské fakulty Univerzity Palackého začnou jako první v republice používat k výuce speciální modely chrupu. Vyrobila je univerzitní 3D tiskárna.

Obsah dílu

CHKO Beskydy varuje obce před medvědem

V Beskydech se znovu objevil medvěd, nejprve byl spatřen nedaleko Starých Hamrů na Frýdecko-Místecku, kde ho také lidé natočili na mobil. Poblíž Krásné pak v noci na dnešek dokonce napadl a roztrhal ovci.

Ostrava postaví další domov pro seniory

V Ostravě se začne stavět nový dům pro seniory na Hulváckém kopci. Projekt byl poprvé navržen už v roce 2002 jako součást komunitního centra pro handicapované. O domov pro seniory má zájem přes 1500 lidí, jejichž žádosti čekají na uvolnění místa až 18 měsíců. Město by proto chtělo kapacitu zvýšit ze současných 2060 na 2500 míst.

Na namrzlých silnicích v Olomouci bouralo 12 aut

4 nehody, při kterých nabouralo 12 aut. Dopravu v Olomouci ráno zkomplikovaly namrzlé silnice. Řidiči havarovali v obou směrech čtyřproudé silnice na nadjezdu v Tovární ulici. Cesty byly namrzlé, podle řidičů je ale silničáři neposypali. O tento úsek se stará sdružení několika soukromých firem. Ty říkají, že nic nezanedbaly.

Další výstraha před ledovkou

Meteorologové varují před ledovkou, která se začne při mrznoucím dešti na Moravě a ve Slezsku tvořit dopoledne a může vydržet až do pátku.

Budoucí zubaři mají modely z 3D tiskárny

Díky 3D tiskárně ve Vědeckotechnickém parku UP mají studenti tamní lékařské fakulty nové výukové pomůcky. Od nového semestru začnou například budoucí zubaři jako první v Česku používat speciální modely chrupu. Ty jim při praktickém nácviku věrněji napodobí skutečné složení zubů a navíc i ušetří peníze.

Na sochařské sympozium už chystají led

Přesně týden zbývá do zahájení tradičního sochařského sympozia s názvem Ledové království. Desítka českých i zahraničních sochařů se sjede do Rožnova pod Radhoštěm, aby návštěvníkům připravila
unikátní sochy z ledu. Organizátoři tvořili už dnes.

Městy chodí Mikuláš

Zítra slaví svátek Mikuláš. Podle tradice chodí společně s čertem a andělem o den dříve, objevil se tak dnes ve většině ZŠ a MŠ, a dokonce i ve vozech MHD. V Opavě pro tuto trojici vypravili speciální kloubový trolejbus.

Mikulášské promítání pohádky ČT

Pro děti z dětských domovů, pěstounských rodin a azylových domů připravila nadílku i Česká televize. Charitativní mikulášské promítání se letos konalo už pošesté.

Zbytky ze školních jídelen skončí jako bioodpad

Ostrava bude svážet zbytky z jídelen škol a školek. Jde o 55 stravovacích zařízení. Město systém už testovalo, v rámci pilotního projektu se vyvážel odpad z 22 škol v Porubě. Odpady budou sloužit
k výrobě hnojiva nebo bioplynu.

Poslední rozloučení s Daliborem Zárubou

Dnes se lidé na ostravském ústředním hřbitově rozloučili s Daliborem Zárubou, bývalým dlouholetým komentátorem Československé televize, který provázel diváky zejména přímými přenosy z Ostravy.

Landsbergerové: Budovatelé textilek ve F-M

Kroniky rodiny, která ovlivnila dějiny Frýdku-Místku na výstavě v tamním Muzeu Beskyd. Rod Landsbergerů z malého městečka vytvořil na konci 19. století významnou oblast textilního průmyslu. Jeho členové pak své umění roznesli dál do světa.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2018
 P ST