Lidé na Opavsku a Vítkovsku bez autobusové dopravy nebudou. Do června bude linky provozovat stávající opavská TQM. Muže, který nožem zaútočil na poštovní doručovatelku v Třinci, natočily bezpečnostní kamery. Policie žádá o pomoc. V Přerově se otevřely dva nové mosty přes hlavní železniční trať na Bohumín a Českou Třebovou. Ty staré byly v havarijním stavu.

Obsah dílu

Za dopravu na Opavsku kraj připlatí

Lidé na Opavsku a Vítkovsku bez autobusové dopravy nebudou. Nový dopravce ČSAD Vsetín sice zahájí provoz až v červnu, následujícího půl roku bude ale linky provozovat stávající dopravní firma, opavská TQM. MS kraj to ale vyjde výrazně dráž než dosud.

Nové spoje mezi Olomoucí a Přerovem

Od neděle začne platit nový vlakový jízdní řád pro rok 2019. Rozsah dopravy bude v příštím roce v OL kraji na srovnatelné úrovni jako letos. Vlaky v kraji za rok ujedou více než 6 mil. km. Hlavní novinkou
bude nový nízkopodlažní spoj mezi Olomoucí a Přerovem.

Ledovka komplikovala dopravu v OL kraji

Silná ledovka se v noci a dopoledne tvořila v části OL kraje, hlavně v okresech Šumperk, Zábřeh, Uničov a Mohelnice. Problémy působila například na silnici I/35 mezi Mohelnicí a Moravskou Třebovou, tam nad ránem havaroval kamion. Při vyprošťování policie dopravu řídila kyvadlově a vznikaly kratší kolony. Podle silničářů byly komunikace v kraji se zvýšenou opatrností sjízdné.

V MS kraji je 11 nových nakažených HIV

MS hygienici letos nově evidují 11 lidí nakažených HIV. Je to stejný počet jako v loňském roce, kdy hygienici proti roku 2016 zaznamenali výrazný pokles počtu nových případů. Mezi nově nahlášenými je jeden cizinec, 8 mužů s homosexuální orientací a 3 s heterosexuální orientací.

V Klimkovicích objevili historickou studnu

V Klimkovicích objevili historickou studnu. Narazili na ni dělníci, když kopali na nádvoří klimkovického zámku prostory pro jímky na dešťovou vodu. Další stavební práce tak budou muset počkat do ukončení archeologického průzkumu. Ten může trvat i půl roku.

V Třinci přepadli pošťačku

Nožem zaútočil v Třinci zatím neznámý násilník na poštovní doručovatelku. Přepadená mu z obavy o život dala část peněz, které měla u sebe. Pachatel sice utekl, natočily ho ale bezpečnostní kamery.

V Přerově otevřeli dva nové mosty za 90 mil. Kč

V Přerově se po roce a měsíci otevřely 2 nové mosty přes hlavní železniční trať na Bohumín a Českou Třebovou. Ty staré byly v havarijním stavu, a kvůli chybějící části pro pěší nebyly bezpečné. Poškozené mosty odsunuli dělníci z původního místa díky speciální konstrukci tak, aby na železnici
nebyl přerušen provoz.

Mechanický betlém v Bruntále

Už tradičně vystavují v bruntálském farním kostele unikátní mechanický betlém. Tvoří ho téměř 200 pohyblivých figurek a několik různých sekcí. Ty nejstarší pocházejí z 50. let. Dodnes je vytvářejí 2 generace řezbářského rodu Nedomlelů, do betléma každý rok vyrobí minimálně jednu novou sekci.

Dva chlapci ze ZŠ zachránili seniorku

Dva školáci z Frenštátu pod Radhoštěm zachránili seniorku, která zůstala bezvládně ležet na ulici. Nezaváhali a zavolali pomoc ve chvíli, kdy zjistili, že ji sami neuzvednou. Oba dnes za svůj čin obdrželi
osobní poděkování starosty města.

Kraj a město podpoří MS v hokeji do 20 let

Vrcholový světový hokej se vrací do ČR. Už na přelomu let 2019 a 2020 bude Ostrava a Třinec hostit MS v ledním hokeji juniorů. Dnes podepsali memorandum o vzájemné spolupráci zástupci kraje, města Ostravy a zástupci Českého svazu ledního hokeje.

Středoškoláci organizují konferenci Athenaeum

Pomoct středoškolákům při výběru oboru na VŠ má projekt Athenaeum, který už 2. rokem pořádají studenti z ostravského Gymnázia Olgy Havlové. Konferenci na Ostravské univerzitě dnes navštívilo asi 120 středoškoláků z celé republiky, program pokračuje zítra.

Lidové koledy a vánoční balady na Musica Pura

Sopranistka Martina Janková zpívá lidové koledy a vánoční balady. Program pro festival Musica Pura sestavil cimbalista a skladatel Jan Rokyta. Vrací se tak k odkazu svého otce, který koledy z Lašska, Slezska i Valašska sesbíral a nahrál před lety pod názvem "Kouzlo Vánoc".

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2018
 P ST