Finišují přípravy na vánoční trhy. Živě zamíříme do Olomouce na rozsvěcení vánoční stromu. Na vánoce se nezaměřují jen obchodníci, ale taky zloději. Policisté proto zvyšují počet hlídek. Konkétní opatření ve studiu popíše preventista Miroslav Kolatek. Spory u výběrového řízení na nájemce Bezručovy chaty. Hádají se spolu lidí z Klubu českých turistů.

Obsah dílu

V Olomouci rozsvítili vánoční strom

Měří 16 metrů a váží 6,5 tuny, vánoční strom, který v 18 hodin rozsvítili na Horním náměstí v Olomouci. Více než 50 let starou douglasku věnovala městu rodina z nedalekých Věrovan. Strom do Olomouce přivezli speciálním transportem minulý týden. U přepravy asistovala policie i pracovníci dopravního podniku, kteří museli občas nadzvednout tramvajové troleje.

V Olomouci rozsvítili vánoční strom

Živě redaktor Martin Laštůvka.

Vánoční trhy se chystají i v Ostravě

Přípravy na letošní Vánoce v Ostravě vrcholí. Do ulic se instalují poslední vánoční světla, staví se prodejní stánky a probíhají úpravy bruslařské plochy. Kromě vánočních trhů se mohou návštěvníci těšit
také na několik novinek.

S vánočními nákupy přibývá krádeží

Každoročně policisté upozorňují na zvýšené riziko kapesních krádeží ve velkých nákupních centrech. Na Vánoce se totiž nezaměřují jen obchodnicí, ale i zloději. Policisté upozorňují na zásady bezpečného nakupování a pořádají preventivní akce. Jednou z nich je i akce s názvem Kdo s koho, kterou připravují MS policisté.

Za slezské derby zaplatí Baník i Opava pokuty

80 tisíc Kč musí jako pokutu zaplatit ostravský Baník za chování svých příznivců při derby na hřišti Opavy. Konkrétně šlo o nevhodné pokřiky, použití pyrotechniky a její vhazování na hrací plochu,
které 2x vedlo k pozdržení hry. 50 tisíc Kč musí podle rozhodnutí disciplinární komise zaplatit také Slezský FC Opava.

Zhoršené rozptylové podmínky v MS kraji

V MS kraji panují zhoršené rozptylové podmínky. Na většině měřicích stanic byl limit prachových částic překonán i více než dvojnásobně. Nejvíce naměřily přístroje v Českém Těšíně. V MS kraji je dlouhodobě
nejhorší ovzduší v zemi, přispívá k tomu nejen průmysl a doprava, ale třeba i škodliviny ze sousedního Polska.

Spory týkající se Bezručovy chaty

Během výběrového řízení na nového nájemce Bezručovy chaty na Lysé hoře vycházejí najevo spory
mezi některými členy Klubu českých turistů z MS kraje a celostátním ústředím spolku, které zastupuje
většinového vlastníka. Připomínky se týkají zadání výběrového řízení i dosavadního provozu chaty. Vedení klubu jakoukoli kritiku striktně odmítá.

Odstartoval Meat Design Ostrava 2018

V ostravském Dole Hlubina odstartoval 4. ročník přehlídky Meat Design. Svůj nábytek, bytové doplňky
nebo šperky na ní představí víc než stovka návrhářů ze zemí Visegrádské čtyřky. Doprovodný program nabídne tvůrčí workshopy a přednášky.

ČT2 v neděli uvede dokument Jedy z koksáren

Česká televize v neděli dopoledne na programu ČT2 uvede dokument režiséra Tomáše Netočného
s názvem "Jedy z koksáren". Snímek vznikal 2 roky a na videích natočených lidmi, kteří pracují v okolí
ostravské koksárny, zachycuje pravidelné vypouštění množství barevných koksárenských plynů. Ty někteří odborníci v dokumentu označují za mimořádné nebo neškodné, jiní ale tvrdí, že takto by neškodný koksárenský plyn rozhodně vypadat neměl.

Ve Staré Vsi opravují zámek

Na zámek ve Staré Vsi nad Ondřejnicí se po více jak 70 letech vrátí původní báň. Renesanční stavba o ni přišla na konci války. Památka prochází celkovou rekonstrukcí. Její sgrafitovou fasádu opravili restaurátoři a stavebníci uvnitř udělali i jeden zajímavý objev.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2018
 P ST