Nezaměstnanost klesala v říjnu v Moravskoslezském i Olomouckém kraji. Firmy teď před svátky řeší nedostatek brigádníků. Noví zastupitelé Šenova volí vedení radnice a rozhodují o územním plánu. Na ten čekají tamní obyvatelé, kteří nechtějí v okolí další rodinné domy. Až dvě a půl miliardy chtějí zemědělci jako odškodnění od státu kvůli letošnímu suchu. Na peníze mají nárok ti, kteří přišli o více než 30 procent úrody.

Obsah dílu

Nezaměstnanost opět klesla, brigádníci ale nejsou

Nezaměstnanost klesala v říjnu v MS i OL kraji. Její průměr je v ČR 2,8 %. Uchazečů o práci je nejméně od roku 1997. V MS kraji je pak lidí bez práce dokonce nejméně od roku 1996. A firmám lidé stále chybí, teď před svátky řeší hlavně nedostatek brigádníků.

Nezaměstnanost opět klesla, brigádníci ale nejsou

Živě Jan Vetyška, výkonný ředitel Asociace pro elektronickou komerci.

Ve dvou obcích se budou opakovat komunální volby

V OL kraji čekají 2 obce nové komunální volby. Jde o Hrušky na Prostějovsku a Lužice na Olomoucku. Důvodem je to, že měsíc po řádných volbách se v nich rozpadla nově zvolená zastupitelstva. Obce musí čekat do března, kdy by měly být vyhlášeny nové volby. Nemohou do té doby rozhodovat například o investicích.

Na slezské derby dohlédne 500 policistů

Pořadatelé i policisté se chystají na nedělní rizikový fotbalový zápas mezi Opavou a ostravským Baníkem. Při loňském derby se před opavským stadionem strhlo několik rvaček. Na bezpečnost v neděli bude dohlížet 500 policistů.

Ustavující zastupitelstvo Šenova o územním plánu

Živě redaktorka Markéta Radová.

Zemědělci čekají na odškodné za sucho

Až 2,5 mld. chtějí zemědělci jako odškodnění od státu kvůli letošnímu suchu. To podle nich napáchalo škody až za 11 mld. Kč. Žádosti o náhrady museli zemědělci odevzdat do konce října. Na peníze mají nárok firmy, kterým sucho zničilo přes 30 a víc procent produkce.

V Poodří vysazují hrušně

Padesát hrušní zasadili žáci ZŠ z Nového Jičína společně s Českým svazem ochránců přírody a spolkem Arnika. Navrácení staré krajové odrůdy stromu má přilákat zpět do regionu Poodří některé vzácné živočichy, třeba brouka páchníka hnědého.

Taneční kurzy bez chlapců

Sezona tanečních je v plném proudu. Zájem mezi středoškoláky je obrovský. Taneční kurzy pro mládež nabízí v Česku asi 300 škol. Ročně se do nich podle statistik přihlásí na 60 tisíc tanečníků. Zatímco před revolucí chodil do tanečních každý, dnes převažují hlavně dívky a chlapců je nedostatek. Problém, který trápí i taneční kurzy v Olomouci.

Sídlišti ve F-M přišlo o obchod s potravinami

Už 4 měsíce jsou lidé na sídlišti Riviéra ve Frýdku-Místku bez prodejny potravin. Obchod zřejmě nedopatřením zapálil bezdomovec. Policisté ho teď obvinili z obecného ohrožení. Obchodní řetězec, který prodejnu provozoval, se rozhodl, že už ji neobnoví.

Nový projekt podporuje technické vzdělávání

Se začátkem školního roku odstartoval projekt MS kraje na podporu technického vzdělávání "OKAP". V rámci něj mohou žáci ZŠ navštěvovat odborná pracoviště různých technických institucí. Má je to přimět studovat právě technické obory.

Kopie posmrtných masek zakladatelů ČSR

Kopie posmrtných masek zakladatelů samostatného Československa. Vznikají v konzervátorské dílně
Vlastivědného muzea v Olomouci. Sádrové odlitky tváří T. G. Masaryka, Edvarda Beneše a M. R. Štefánika budou připravovat zhruba 2 týdny. Štefánikova maska bude mít přitom vůbec první kopii.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2018
 P ST