Ode dneška platí v Českém Těšíně na nejfrekventovanějších místech zákaz žebrání. Novou vyhlášku tam na posledním zastupitelstvu před volbami schválili místní politici. Za nedodržení zákazu hrozí pokuty. Ty ale od sociálně slabých většinou strážníci nevymůžou.

Obsah dílu

Vyhláška proti žebráni v Českém Těšíně

Ode dneška platí v Českém Těšíně na nejfrekventovanějších místech zákaz žebrání. Novou vyhlášku tam na posledním zastupitelstvu před volbami schválili místní politici. Za nedodržení zákazu
hrozí pokuty. Ty ale od sociálně slabých většinou strážníci nevymůžou.

Vyhláška proti žebráni v Českém Těšíně

Živě Pavel Drahovzal, výkonný ředitel Svazu měst a obcí ČR.

Soud o OKD odročen

Soud přerušil projednávání sporu mezi OKD a Citibank. Ten se týkal pravosti pohledávek za více než 10 mld. Kč. Právní zástupce OKD se totiž svou profesní minulostí dostal do střetu zájmu. Petr Kuhn byl dříve společníkem v advokátní kanceláři, která se podílela na restrukturalizaci NWR. Podle soudu v takovém případě hrozí, že by soudní řízení muselo by být opakováno. Řízení bude pokračovat příští rok v březnu tak, aby nový právní zástupce dostal dostatečný prostor k nastudování spisu.

Hrozí vítr

Silný vítr dnes zasáhne i Krkonoše a Jeseníky. V nárazech tam bude foukat rychlostí až 110 km/h. ČHMÚ dnes rozšířil středeční výstrahu před větrem o některé okresy v HK, OL a MS kraji. Vítr působil v Česku problémy již od pondělí. Popadané stromy v posledních dnech zastavily dopravu a přerušily dodávky elektřiny. Státnímu podniku Lesy ČR, kterému patří téměř polovina lesů v zemi, vítr poničil
asi 100 tis. stromů. Jde zhruba o procento roční těžby podniku.

Noví starostové a primátoři

Primátorkou Třince na Frýdecko-Místecku se dnes stala Věra Palkovská z vítězného uskupení Osobnosti pro Třinec. Na ustavujícím zasedání zastupitelstva pro ni hlasovali všichni z 32 přítomných zastupitelů. Starostou Šumperka se stal Tomáš Spurný ze sdružení lidovců a nezávislých kandidátů s názvem Pro Šumperk. Do čela radnice jej dnes zvolilo 26 z 27 zastupitelů. Starostkou Jeseníku byla zvolena dosavadní místostarostka Zdeňka Blišťanová ze sdružení Jeseník srdcem.

ODS má potíž se spoluprací v Hranicích

Členové hranické ODS budou muset zvážit další setrvání v radniční koalici. Na vedení města se tu dohodlo široké uskupení 7 subjektů. Spolu s ODS i komunisté a SPD. Právě to vadí vedení ODS v Praze. Místní organizace by měla ještě večer rozhodnout, jak se k situaci postavit, a výsledek do zítřka sdělit přerovskému oblastnímu sdružení ODS.

Kaly z Vratimova zmizely

Živě redaktorka Pavla Daňková.

Kaly z Vratimova zmizely

Z Vratimova byly odvezeny poslední ropné kaly. 7,5 tisíce tun nebezpečného materiálu tady dříve uskladnily dnes již neexistující firmy. Z haldy se přitom prášilo, zapáchala a do okolí unikaly nebezpečné látky.

Oteplení zmátlo přírodu

Máme za sebou další rekordně teplý den. V Karviné dnes meteorologové naměřili 22 °C. Žádná výrazná změna v charakteru počasí ve výhledu není. Pokračuje tak nadprůměrně teplé a také suché období. Zmatená je kvůli oteplení zejména příroda. Výjimkou nejsou ani kvetoucí stromy.

Medvěd stále ohrožuje

Medvěd na Valašsku dál uniká. Našel si nové útočiště, od odchytové klece s návnadou se výrazně vzdálil, dělí ho od ní 20 až 30 kilometrů. Dál se pohybuje v blízkosti domů, majitelé ho odhánějí střelbou do vzduchu nebo petardami.

Smrtelná havárie před soudem

Tragickou autonehodou, při které zemřely v březnu na okraji Olomouce 2 děti, se začal zabývat odvolací krajský soud. Dnes vyslechl znalce. Podle prvoinstančního rozhodnutí způsobil smrt dětí Josef Ondrýsek, který má jít do vězení na 6,5 roku. Byl opilý, když na rovné silnici narazil do aut, která dávala přednost protijedoucím řidičům. Po střetu se ale jedno z vozidel dostalo do protisměru. V tu chvíli tudy projížděla řidička Felicie. Měla se snažit vyhnout, pak ale narazila do stromu. V jejím autě při tom zemřely 2 děti.

Adrian Mole v Divadle loutek

Do ostravského Divadla loutek se po 10 letech vrací nepochopený Adrian Mole. Tajný deník teenagera uprostřed rodinné krize a osobních trablů napsala v 80. letech britská humoristka Susan Townsendová. Divadelní adaptace kultovní knihy se často uvádí jako muzikál. V Ostravě vznikla skečová podívaná s loutkami.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2018
 P ST