Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Úbytek vody ve studnách a zhoršení její kvality

Snižování hladiny podzemní vody a zmenšená nebo velmi malá vydatnost pramenů. Jen některé projevy dlouhodobého sucha. To je pod povrchem znát třeba ve studnách. Vody v nich ubývá na většině míst v Česku. S tím často souvisí i zhoršování její kvality. Tu by si měli nechat lidé pravidelně kontrolovat.

Úbytek vody ve studnách a zhoršení její kvality

Živě Pavel Paloncý, technický ředitel z Šumperské provozní vodohospodářské společnosti.

Vývoj nezaměstnanosti v MS a OL kraji

Podíl nezaměstnaných v MS kraji klesl v srpnu o desetinu procentního bodu na 4,7 procenta. Práci na konci měsíce nemělo 40 645 lidí, což bylo nejméně od června 1997. I přesto je nezaměstnanost v kraji stále nejvyšší v ČR. V Olomouckém kraji v srpnu zůstala nezaměstnanost na červencové hodnotě 3,2 procenta. Práci na konci srpna hledalo 14 151 lidí, v porovnání s ostatními kraji vykazuje Olomoucký kraj stále 4. nejvyšší nezaměstnanost v Česku.

Přestěhují se úředníci do Ostravice-Textilie?

Chátrající budova obchodního domu Ostravica-Textilia v centru Ostravy by mohla dostat nové využití. Dvě části z pronajatých budov by do nich chtěl přestěhovat ostravský magistrát. Ten už zadal objemovou studii, zda se do bývalého módního domu vejdou. Jasno by mělo být v říjnu.

Olomoucký kraj dá více peněz na výměnu kotlů

Olomoucký kraj dá na výměnu starých kotlů za nové a ekologické zdroje tepla další milion korun, finanční příspěvek poskytne dalším deseti žadatelům, na které se na jaře v 2. kole dotací kvůli velkému zájmu původně nedostalo. Dodatečně bude rozdělen zhruba milion korun, jelikož nakonec nebyly vyčerpány všechny peníze. O druhé kolo dotací na výměnu kotlů byl letos na jaře v Olomouckém kraji velký zájem. Lidé podali 2014 žádostí, přičemž podpořeno jich nakonec bylo zhruba 1 600.

Skartace tkání v kauze Kramný

Ústav soudního lékařství při Fakultní nemocnici v Ostravě už v březnu skartoval tkáně, které sloužily jako stěžejní důkazní materiály v kauze Petra Kramného, který si za vraždu dcery a manželky odpykává 28letý trest. Informaci zveřejnil spolek na podporu nezávislé justice Šalamoun. Ústav tím legislativu
sice neporušil, podle České společnosti soudního lékařství a soudní toxikologie ale ústavy schraňují důkazní materiály i podstatně déle.

Výbuch nádrží s pohonnými hmotami v Loukově

Živě redaktor Josef Kvasnička.

Konference o dopadech změn klimatu

Odborníci na ŽP a zástupci vybraných evropských měst dnes v Ostravě jednali o tom, jak zmírnit dopady dlouhodobých změn klimatu. Zabývali se např. důsledky sucha, přívalových dešťů nebo nedostatku vody v místech s hustou zástavbou. Dlouhodobé plány, jak negativním změnám klimatu předcházet, představila také Ostrava. Adaptační strategii si nechala vypracovat odborníky jako jedno z prvních měst u nás.

Olomouc se nepřipojila ke slevám v MHD

Olomoucká MHD se k 75% slevě nepřipojila. Města se sama mohla rozhodnout, jestli se ke státní slevě na jízdné pro seniory a studenty připojí. Podle olomoucké radnice patří ceny jízdného k nejlevnějším v Česku. Ještě více zlevňovat už nechce.

Oprava Poděbradovy ulice v Ostravě

V Ostravě začala plánovaná oprava Poděbradovy ulice. Řidiči se proto v centru města musí připravit na omezení a možné komplikace. Oprava je naplánována na 2 etapy. Ta první skončí na konci listopadu.

Iva Bittová na Crazy Festu

Houslistka a zpěvačka Iva Bittová byla hostem ostravského Crazy Festu. Na festivalu, který chce zbavit lidi předsudků vůči duševně nemocným, vystoupila s chorvatskou pianistkou Lanou Gencovou. Koncert, který se stal součástí Ostravských týdnů pro duševní zdraví, byl pro obě hudebnice společnou premiérou.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2018
 P ST