4 případy liščí tasemnice v Opavě. Unikátní nemoc podobná nádorům, může skončit i smrtí. Lesy bez smrků, velká sucha, více oxidu uhličitého. Podle vědců reálná hrozba našeho ekosystému. Více seniorů v běžném provozu. Speciálně pro ně připravují program centra bezpečné jízdy po celém Česku.

Obsah dílu

Čtyři případy liščí tasemnice v Opavě

Zákeřná infekce podobná nádoru. Liščí tasemnice je vzácným a životu nebezpečným onemocněním. Čtyři nakažené pacienty má nyní ve své péči infekční oddělení opavské nemocnice. Parazit se do lidského těla může dostat například konzumací lesního ovoce. Řada lidí ale o zákeřné infekci nemusí dlouho vůbec vědět. Pokud se neléčí, nemoc je smrtelná.

Čtyři případy liščí tasemnice v Opavě

Živě Petr Kümpel, primář Infekčního oddělení, Slezská nemocnice v Opavě.

Soud povolil reorganizaci Vítkovice Mechanika

Krajský soud v Ostravě povolil reorganizaci společnosti Vítkovice Mechanika. Firma má podle své mluvčí závazky ve výši zhruba 416 milionů korun a její ekonomické problémy tak má vyřešit strategický investor - společnost Supermetal. O práci by neměl přijít ani jeden ze současných téměř dvou-set padesáti zaměstnanců. Insolvenční návrh na sebe koncem července podala sama firma.

Další zákazy odběru vody v Olomouckém kraji

Zákaz odběru povrchových vod k zalévání zahrádek nebo napouštění bazénů platí kvůli suchu na několika dalších místech v Olomouckém kraji. Vydaly ho šternberská radnice i olomoucký magistrát. Důvodem je nízký stav vody v místních tocích, který se pohybuje pod hranicí sucha již několik dní. Zákaz se netýká zásobování obyvatel pitnou vodou.

Vědci zkoumají na Bílém Kříži sucho

Sucho a oxid uhličitý. Problémy, které se v budoucnu dotknou i ekosystému v Česku. Globální změny klimatu a jejich vliv na přírodu zkoumají vědci na Bílém Kříži v Beskydech. Právě tam, 900 metrů nad mořem, je už dvacet let unikátní experimentální ekosystémová stanice. Nová měření a vzorky tam odebírali vědci záměrně tento týden – po měsíci extrémních teplot.

Senioři si zdokonalují řidičské schopnosti

Vyšší podíl řidičů v seniorském věku a zvyšující se nároky na bezpečnost v dopravě. Až 4 tisíce řidičů starších 65 let mohou zdokonalit své schopnosti za volantem v jednom z osmi center bezpečnostní jízdy napříč celou republikou.

Do sadů a zahrad se vracejí staré odrůdy

Sadaři a zahrádkáři se pořád častěji vracejí k pěstování starých odrůd stromů a plodin. Daří se tak udržovat historii krajiny. Původní odrůdy mají navíc mnohdy zajímavější chuť i větší odolnost vůči extrémům počasí než odrůdy běžné. Jen v Moravskoslezském kraji už existuje sedm takzvaných genofondových sadů, které obsahují výhradně původní druhy stromů.

Před 90 lety zemřel Leoš Janáček

Přesně před devadesáti lety odvezla sanitka hudebního skladatele Leoše Janáčka z rodných Hukvald. Čtyři a sedmdesátiletý skladatel o dva dny později pavilonu ostravské nemocnice zemřel. Na skladatelovu počest se v neděli uskuteční z Hukvald do Ostravy cyklojízda. Na koncertě na skladatelovu počest pak na Jiráskově náměstí vystoupí sólistka ostravské opery Eva Dřízgová-Jirušová.

Před 90 lety zemřel Leoš Janáček

Živě s Evou Mikuláškovou, dramaturgyní operního souboru Národního divadla moravskoslezského.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2018
 P ST