Až tři hektary lesa spálil požár na Olomoucku. Na místě zasahovalo několik desítek hasičů i vrtulník. Za šestnácti milionové daňové podvody až sedm let vězení. Tresty vynesl Krajský soud v Ostravě. Ostatky olomouckých přemyslovských knížat zkoumají antropologové. Vyzvedli je z kaple svatého Štěpána.

Obsah dílu

Hasiči zasahovali u velkého požáru lesa na Prostějovsku

Do dnešního rána zasahovali hasiči u rozsáhlého požáru lesa nedaleko Otaslavic na Prostějovsku. Smrkový a borovicový porost začal hořet včera odpoledne. Plameny spálily zhruba tři hektary lesa. Na místě byly desítky hasičů, 20 cisteren a povolán byl i vrtulník, který hasil ze vzduchu.

Hasiči zasahovali u velkého požáru lesa na Prostějovsku

Živě Zdeněk Hošák, mluvčí HZS Olomouckého kraje.

Hasiči zasahovali u velkého požáru lesa na Prostějovsku

Na většině území Česka i nadále přetrvává kvůli velmi teplému a suchému počasí nebezpečí vzniku požárů. Největší je v severní polovině Čech a pak také na střední a jižní Moravě. V průběhu týdne se navíc neočekává, že by teploty klesly pod tropickou třicítku. Ve středu a ve čtvrtek má být mezi 32 a 36 stupni, ve čtvrtek místy až 38 stupňů Celsia. V pátek se očekává mírné ochlazení, ale i tak se budou teploty pohybovat mezi 30 a 34 stupni Celsia.

Napomenutí za fotku s Kájinkem

Písemné napomenutí dostali tři policisté, kteří se na jaře vyfotili v Ostravě s omilostněným vrahem Jiřím Kajínkem. Na svém webu to uvedla policie. Už dříve přitom odmítla specifikovat konkrétní potrestání policistů, jejichž jednání už dříve jejich nadřízení označili za ohrožení profesní cti. Jiřímu Kajínkovi, odsouzenému v roce 98 na doživotí, udělil loni prezident republiky podmíněnou milost.

7 a 5 let vězení za karuselový podvod

Tresty v rozmezí pěti a sedmi let vězení za více než šestnácti milionové daňové podvody vyměřil Krajský soud v Ostravě dvěma lidem. Podle finančního úřadu šlo o tzv. karuselové podvody, kdy podnikatelé zapojeni do obchodního řetězce nezaplatí DPH u předem určené firmy.

Z olomoucké kaple vyzvedli ostatky Přemyslovců

Archeologové vyzvedli v Olomouci ostatky olomouckých přemyslovských knížat. Ukryté byly ve schránce zazděné v sakristii kaple svatého Štěpána v klášteře Hradisko. Několik set let staré kosterní pozůstatky budou v Praze zkoumat antropologové i archeologové. Předběžně se počítá i s analýzou DNA.

Končí linka z Ostravy do Dubaje

Pravidelná letecká linka z Ostravy Mošnova do Dubaje končí. Podle společnosti Travel Service, která lety dva roky zajišťovala je spojení s arabskou zemí velmi ztrátové. Kraj teď s dopravcem jedná o ukončení smlouvy - hejtmanství se v ní totiž zavázalo padesátimilionovou dotací.

Černé skládky trápí Přerov

Téměř tři miliony korun ročně zaplatí Přerov za likvidaci černých skládek. Město proto vyzvalo obyvatele, aby hříšníky i černé skládky fotili. Pokud se situace nezlepší, hrozí vedení města zdražením poplatků za odpad. Ten se v Přerově drží od roku 2013 na částce 650 korun.

Policisté se zaměřili na motorkáře

Každá osmá oběť dopravní nehody v Česku je motorkář. Loni jich bylo šedesát-čtyři. A jenom za půlku letošního roku jich o život přišlo 36 - o čtyři více než loni. Právě kvůli tomu se policisté častěji při kontrolách zaměřují na motorkáře. Třeba dnes mohli hlídky potkat řidiči motorek v Krnově.

Permoník uchvátil v Japonsku

Karvinský koncertní sbor Permoník se vrátil z Japonska - tam uchvátil porotu mezinárodní soutěže sborů ze 14 zemí světa. Z celkem 59 sborů, mezi kterými byly jen dva evropské - se umístil na čtvrtém místě. Navíc získal zvláštní cenu za nejlepší interpretaci povinné společné japonské písně. Porota ocenila emoce, které uměl sbor předat.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2018
 P ST