Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Firmám chybí brigádníci

Rekordní zaměstnanost a zároveň rekordní problémy. Ekonomice se daří a na trhu práce chybí tisíce lidí. S nástupem sezónních prací pak nejsou ani brigádníci. Velká komplikace třeba pro zemědělce z Kokor na Přerovsku. Největší producent chmele v regionu už kvůli tomu zkouší i netradiční formy pěstování tak, aby se s nedostatkem lidí vyrovnal.

Firmám chybí brigádníci

Živě Radovan Burkovič, prezident Asociace pracovních agentur.

Opava hledá majitele pro klub

Opava stále hledá zájemce o místní fotbalový klub. Podmínkou je, aby zajistil stabilitu klubu i jeho další rozvoj, včetně účasti v nejvyšší fotbalové soutěži, kam Opava letos postoupila. Loni město neúspěšně jednalo s potenciálním zájemcem ze Švýcarska - jeho zájem ale údajně opadl.

Správce odděleného majetku v ArcelorMittal Ostrava

Správcem majetku v ArcellorMittal Ostrava bude zřejmě současný generální ředitel a předseda představenstva podniku Ashók Patil. Kontrolním správcem pak bude auditorská a poradenská skupina Grant Thornton. Potvrdit to musí Evropská komise. Arcellor Mittal chce koupit největší ocelárnu Ilva v Itálii a proto jako kompenzaci plánuje prodat ostravské hutě spolu s dalšími podniky v Itálli, Rumunsku, nebo třeba Belgii.

25 milionů na ozdravné pobyty

Rekordních 25 milionů korun má letos Ostrava ve Fondu pro děti ohrožené znečištěním ovzduší, z něhož se hradí ozdravné pobyty. Mateřské a základní školy zřizované městem si mohou žádost o dotaci podat do 25. května, organizace zřizované jinými subjekty mají čas do konce měsíce. Fond město zřídilo před osmi lety a dosud se z peněz rekreovalo v horských oblastech téměř 18 tisíc dětí.

Prezident stráví tři dny v MS kraji

Prezident Miloš Zeman je s manželkou Ivanou na návštěvě v Moravskoslezském kraji. Dopoledne prezidentský pár přivítal hejtman na krajské úřadě. Odpoledne prezident navštívil Jakartovice na Opavsku, kde měl při prezidentských volbách velkou podporu. Zítra prezident navštíví Třinecké železárny a potká se s lidmi v Karviné a Orlové.

Jednání o kůrovcové kalamitě

Za nedostatečné řešení kůrovcové kalamity může podle premiéra v demisi, Andreje Babiše, dřívější vedení ministerstva zemědělství. To v Sobotkově koaliční vládě vedl Marian Jurečka z KDU-ČSL. Podle Babiše nedostatečně komunikoval s ostatními resorty. Kůrovcová kalamita se zejména na východě země stále zvětšuje - a to v důsledku sucha posledních let.

Proces obnoven nebude

Krajský soud v Ostravě zamítl žádost o obnovu procesu v případu loupežné vraždy poštovní úřednice ze Skřipova na Opavsku. Žádal o něj Martin Balhar, který dostal za vraždu 19 let. Soud ho pravomocně poslal do vězení jen na základě nepřímých důkazů.

V Olomouci rostou nové byty

Další stovky nových bytů vznikají v těchto dnech přímo v centru Olomouce. V projektu Nová sladovna se momentálně pracuje na první etapě. I když byty ještě nejsou hotové, většina z nich už je prodaná. Staví se i na dalších místech ve městě. Jestli bude o byty zájem i po dokončení všech projektů, nedokáží zatím odhadnout ani odborníci.

Žháři před soudem

U krajského soudu v Ostravě dnes pokračovalo hlavní líčení v případu požáru dřevěného kostela v Třinci-Gutech. Ten měli podle obžaloby loni v srpnu zapálit tři mladíci. Za obecně ohroženi jim hrozí až 15 let vězeni. Líčení dnes pokračovalo výpovědmi soudních znalců a také svědků.

Znovu se otevřou kostely

Už podruhé se veřejnosti otevřely vybrané kostely v Moravskoslezském kraji. Do těch v rámci prvního ročníku projektu s názvem Otevřené chrámy zamířilo téměř 140 tisíc lidí. Letos bude sakrálními stavbami provádět na 150 průvodců. Ostravsko-opavská diecéze je zaplatí z grantu MS kraje.

Obrazy malované asfaltem

Obrazy malované asfaltem nebo uhelným mourem. Na Dole Michal v Ostravě je vystavuje výtvarník a pedagog Ivo Sumec. Na stejném místě si nedávno vybudoval i ateliér. Na svých plátnech vytváří neobvyklá zátiší z věcí, které přestaly sloužit svému původnímu účelu.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2018
 P ST