Přes dvě stě tisíc pozemků a budov bez majitelů nebo spoluvlastníků. V katastru chybí jejich jména nebo adresy. Často jde o dávno zemřelé lidi, někdy dokonce o židovské rodiny, které zahynuly během holokaustu. Pozemky bez dohledatelných majitelů brání rozvoji mnoha obcí.

Skupina sedmi nadšenců z Moravskoslezského kraje dnes vyrazila na zhruba tříměsíční expedici do Japonska. Po cestě chtějí jednak zmapovat příběhy obyčejných lidí a současně tak natočit dokument pro Českou televizi.

Obsah dílu

Přes 200 tisíc pozemků bez majitelů

Přes dvě stě tisíc pozemků a budov bez majitelů nebo spoluvlastníků. V katastru chybí jejich jména nebo adresy. Často jde o dávno zemřelé lidi, někdy dokonce o židovské rodiny, které zahynuly během holokaustu. Pozemky bez dohledatelných majitelů brání rozvoji mnoha obcí. Ty mají ale naději. Pokud se o parcely nikdo nepřihlásí do pěti let, propadnou státu.

Přes 200 tisíc pozemků bez majitelů

Živě Radek Ležatka, mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Ombudsmanka: Nový Jičín neřeší sousedský spor

Chybějící majitel pozemku není jediným problémem, který obce musí řešit. Kancelář ombudsmanky kritizuje Městský úřad v Novém Jičíně za to, že nerozhodl v sousedském sporu o příjezdovou cestu k domu. Porušil tím údajně své zákonné povinnosti. Majitel nemovitosti, kterému soused zahradil cestu plotem, na radnici dokonce podal žalobu.

Prezident navštíví v květnu MS kraj

Prezident republiky Miloš Zeman navštíví v 15. května Moravskoslezský kraj. Zamíří především do míst, ve kterých získal v prezidentské volbě silnou podporu voličů - tedy do Jakartovic na Opavsku, Karviné, Orlové a do Slezských Pavlovic. Diskutovat bude s představiteli i obyvateli obcí. Během tří dnů navštíví také krajský úřad v Ostravě a Třinecké železárny.

Vítkovice Gearworks mají nové majitele

Firma Vítkovice Gearworks ze strojírenské skupiny Vítkovice Machinery Group ostravského podnikatele Jana Světlíka už má nové majitele, společnosti Optifin Invest a Farvis. V souladu se schváleným reorganizačním plánem složily 80 milionů korun, a staly se tak novými akcionáři Gearworks. Vítkovická firma díky tomu vyplatila své věřitele. Spolumajitelem společnosti Optifin Invest je podnikatel Alexej Beljajev. Společnost Farvis je spřízněna s firmou E-Invest Martina Ulčáka, který už loni od Světlíka koupil jednu z firem ze skupiny, Hutní montáže.

Psi se učí vyčenichat rakovinu

Výzkumníci v Kopřivnici na Novojičínsku trénují psy v odhalování rakoviny. Průběžné výsledky dokazují, že psi umějí vyčenichat infikovaný vzorek už v prvopočátku nemoci, tedy ještě dřív než to dokážou přístroje. Metoda už se využívá například v USA, v Anglii nebo Francii. Možnost včasné diagnostiky vítají i někteří lékaři. Pacientům by mohla zvýšit pravděpodobnost vyléčení.

Lidé s handicapem jedou na feratty

Aktivní dovolená pro lidi s handicapem. Dobrodružná expedice, kterou pořádají studenti olomoucké univerzity Palackého v rámci školního předmětu. Lidé s různým zdravotním postižením si mohou vyzkoušet jízdu na raftech nebo řídit psí spřežení. Měsíc před cestou do Rakouska se dnes všichni poprvé setkali.

Požár ve Vratimově

Živě redaktorka Denisa Kotková.

Nadšenci vyjeli pickupy do Japonska

Skupina sedmi nadšenců z Moravskoslezského kraje dnes vyrazila na zhruba tříměsíční expedici do Japonska. Po cestě chtějí jednak zmapovat příběhy obyčejných lidí a současně tak natočit dokument pro Českou televizi. Nikdo z nich předtím na podobné expedici nebyl.

Festival Kino na hranici už podvacáté

Živě Martin Novosad, programový ředitel.

Hudební workshop pro neslyšící děti

Netradiční DJ workshop pro nedoslýchavé a neslyšící děti připravili v Ostravě členové týmu festivalu Beats for Love. Chtěli tak dokázat, že hudba překračuje komunikační bariéry. Pro publikum si připravili ochutnávku hudebních stylů. Sluchově postižené děti ve věku od šesti let si mohly vyzkoušet i práci DJ.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2018
 P ST