Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Vlaky začaly odvážet ropné kaly z lagun

Likvidace jedné z největších ekologických zátěží v Česku pokročila. Z ostravskych ropných lagun po bývalé chemičce Ostramo začala specializovaná firma odvážet odtěžené kaly. Do konce roku zmizí z areálu deseti tisíce tun materiálu. Zpracují ho o 500 km dál. V plynárně ve Vřesové na Sokolovsku.

Vlaky začaly odvážet ropné kaly z lagun

Živě Martin Chyba, vedoucí provozu AVE CZ, odpadové hospodářství.

Soud potvrdil zrušení tzv. doněckého konzulátu

Olomoucký vrchní soud dnes potvrdil zrušení samozvaného doněckého konzulátu v Ostravě. Zamítl tak odvolání předsedkyně zapsaného spolku Zastupitelské centrum Doněcké lidové republiky a údajné honorární konzulky Nely Liskové. Činnost spolku, u kterého soud zároveň nařídil likvidaci, byla podle usnesení nezákonná a překrývala se s činností jiných subjektů veřejné správy. Lisková po rozhodnutí uvedla, že zváží dovolání k Nejvyššímu soudu. Ve své činnosti chce pokračovat dál, nevyloučila ani založení jiného spolku.

Třetí šance pro Dům kultury Poklad

Zastupitelé Ostravy-Poruby rozhodli o pokácení zhruba třiceti vzrostlých stromů u tamního památkově chráněného Domu kultury Poklad. Ten se před několika lety začal opravovat, jenže rekonstrukce dnes stojí kvůli sporům stavebníků s městem. Kvůli pokácení stromů bude moct oprava pokračovat, stromy totiž uvolní cestu pro stavbu příjezdové cesty k parkovišti.

Slezská Harta je v dobrém technickém stavu

Přehrada Slezská Harta je i po 20 letech od uvedení do provozu v dobrém technickém stavu. Ukázaly to testy, které na přehradě provádělo Povodí Odry. Přehrada sehrála významnou roli při ničivých povodních, které tehdy zasáhly Moravu a Slezsko v roce 1997.

Studenti sbírají jídlo pro nemocné

Lidé s duševním onemocněním musí velmi často vyžít jen s pár tisícovkami měsíčně. Jejich diagnóza jim navíc nedovolí, aby si k důchodu přivydělali. Ti, kteří se dostali do péče opavské charity, teď mají naději, že část jídla nebudou muset kupovat. Studenti Slezské univerzity pro ně zorganizovali sbírku trvanlivých potravin a drogerie.

Flora Olomouc slaví 60. výročí

V Olomouci začala jarní část květinové výstavy Flora. V záhonech tam lidé uvidí 24 tisíc rozkvetlých tulipánů, narcisů a hyacintů. Hlavní expozice je věnovaná připomínce 60. výročí od první velké přehlídky květin v Olomouci. Z regionální akce se během let stala vyhledávanou mezinárodní výstavou.

Flora Olomouc slaví 60. výročí

Živě Jiří Uhlíř, ředitel Výstaviště Flora Olomouc.

Špičkoví vědci v Olomouci

Do Olomouce se sjely světové vědecké špičky ze třiceti zemí. Odehrává se tam prestižní summit – vůbec poprvé ve Střední Evropě. Vědci, akademici i politici tři dny diskutují o budoucnosti vědy ve střední a východní Evropě a jejím přínosu pro světový výzkum. Hodnotí se i univerzity – v top desítce jsou tři české.

Liška Bystrouška ve Slezském divadle

Slezské divadlo v Opavě nastudovalo operu Leoše Janáčka Příhody Lišky Bystroušky. Od posledního nastudování v tamním divadle uběhlo 20 let. Příběh o divokém zvířeti, které si člověk marně snaží ochočit, je zároveň podobenstvím lidského života, ve kterém se do jedné z postav ukryl i sám skladatel.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2018
 P ST