Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Zvony bijí na počest kardinála Berana

Živě redaktor Marek Vrlák.

Zvony bijí na počest kardinála Berana

Živě Jan Larisch, farář.

Závěrečné řeči v kauze OKD

Za nepřesný posudek k nevýhodné privatizaci OKD by měl soudní znalec Rudolf Doucha dostat 3letou podmínku. Bývalí místopředsedové Fondu národního majetku ČR Pavel Kuta a Jan Škurek, kteří měli privatizaci na starosti, by pak měli dostat podmínku 2,5 roku. Všichni 3 by měli také společně nahradit škodu téměř 6 mld. Kč, která podle obžaloby při privatizaci vznikla. V závěrečné řeči to dnes navrhl státní zástupce Tomáš Černý.

Zkušební odvoz kalů začal

Ve zkušebním provozu bylo z Ostravy ve čtvrtek vlakem vypraveno prvních 200 tun upravených ropných kalů z lagun po chemičce Ostramo. Zlikviduje je tlaková plynárna podniku Sokolovská uhelná ve Vřesové na Sokolovsku. Společnost AVE CZ už má k odvozu a likvidaci připraveno cca 17 tis. tun upravených kalů.

Padaly teplotní rekordy

V MS kraji byly dnes překonány 2 teplotní rekordy. Maximum pro dnešní den se změnilo v Mořkově na Novojičínsku, kde bylo naměřeno 22,8 stupně Celsia. V roce 1996 tam bylo naměřeno 22,7 stupně Celsia. V Karlově Studánce na Bruntálsku bylo dnes 21,6 stupně Celsia. Maximum z roku 1962 mělo hodnotu 20,4 stupně Celsia. Teplé počasí přepsalo dnes v Olomouckém kraji 2 rekordy. Pokořeny byly v Jeseníku a v Luké na Olomoucku, kde bylo 24 a 22,4 stupně.

Parkování pro postižené v Ostravě zpoplatněné

Vedení Ostravy řeší platby za parkování pro zdravotně handicapované. Ti by nově na vyhrazených místech patřících obci měli stát 2 hodiny zdarma a v případě delšího parkování zaplatit běžný poplatek. V Praze, Brně a dalších městech mohou přitom parkovat zdarma bez omezení.

Ostravská univerzita chce nový areál

Ostravská univerzita plánuje v centru Ostravy začít stavět nový multifunkční areál. Sloužit má studentům i široké veřejnosti. Vzniknout má nejen sportovní zázemí, které využijí i vědci zkoumající pohyb, ale také prostory pro uměleckou fakultu.

Objev olomouckých vědců

Olomoučtí odborníci vyvinuli látky, které chrání buňky před ultrafialovým zářením, stresem i stárnutím. S výzkumníky z Univerzity Palackého a olomouckého pracoviště Ústavu experimentální botaniky na objevu spolupracovala Lékařská fakulta. Vědci očekávají, že se jejich objev uplatní v lékařství i kosmetickém průmyslu.

ČEZ varuje před falešnými prodejci

Údajně výhodnější tarify energií a třeba i sada úsporných žárovek jako dárek zdarma. To vše výměnou za sjednání smlouvy u neznámé firmy. Stále častější past podomních prodejců, do které lákají zejména seniory. A to i přesto, že většina obcí a měst u nás podomní prodej vyhláškou zakazuje. Jen v Ostravě řešili strážníci od začátku roku 60 takových případů, podle distributorů jich je reálně ještě víc.

Alej v Radkově zůstane

Historická alej v Radkově na Opavsku dostane šanci na obnovu a další rozvoj. Vedení MS kraje se po letech debat a sporů podařilo najít společnou řeč s představiteli obce, spolkem Arnikou a silničáři. Bezmála 200 let staré stromořadí, které bylo v roce 2003 registrováno jako významný krajinný prvek, se kácet nebude.

Čarodějnice z Bukurešti na fotografiích

Čarodějnické rituály mezi paneláky s moderní technikou v ruce. Proměny rumunských žen, které se živí věštěním, zkoumala fotografka Lucia Sekerková a etnoložka Ivana Šusterová. Výsledkem práce je soubor fotografií s názvem Čarodějnice i kniha. K vidění jsou v ostravské galerii Fiducia.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2018
 P ST