Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

"Šmejdi" mění taktiku

Postupný útlum klasických předváděcích akcí tzv šmejdů a jejich přesun na internet, nebo k podomnímu prodeji. Podle ČOI trend posledních let. Potvrzuje to i zkušenost pana Josefa. Ten s vidinou mnoha milionových výher utratil u společnosti Beauty line během necelých dvou let přes devadesát tisíc korun. Firma už dostala pokuty od České obchodní inspekce i od zemědělské a potravinové inspekce.

"Šmejdi" mění taktiku

Živě Marcela Reichelová, předsedkyně Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska.

Vítkovické strojírny podaly návrh na insolvenci

Téměř 650 lidí z Vítkovických strojíren přijde o práci. Společnost na sebe u městského soudu v Praze podala návrh na insolvenci. Firmě chybí provozní peníze a nemá ani na mzdy. Do problémů se dostala po třech měsících poté, co společnost získala v konkurzu.

Soud povolil reorganizaci Vítkovice Heavy Machinery

Své pohledávky, pokud tak ještě neučinili, mají přihlásit i tři stovky věřitelů společnosti Vítkovice Heavy Machinery. Krajský soud v Ostravě dnes rozhodnutím samosoudce povolil její reorganizaci. Zároveň jmenoval insolvenčního správce, kterým se stala společnost Konreo, i věřitelský výbor.

Čekání na azyl

V těchto dnech dostávají desítky čínských křesťanů rozhodnutí Ministerstva vnitra o udělení azylu. V 70 případech úředníci žádosti zamítli, azyl udělili jen 8lidem. Křesťané jsou v Číně za svou víru pronásledování. A ti žijící v Česku se obávají návratu. Mluvit s nimi je tak prakticky nemožné. České televizi se se svým příběhem svěřila mladá žena, která má přátele na Severní Moravě - pod podmínkou, že neukážeme obličej a změníme hlas.

Počet nemocných chřipkou klesá

Moravskoslezském kraji stále pokračuje chřipková epidemie, přestože se počet nemocných v tomto týdnu snížil o 13,5 %. Na 100 tisíc obyvatel aktuálně připadá 2 184 nemocných. Nejvíce jich stále zůstává mezi předškolními dětmi, kdy je to 4402 případů na 100 tisíc obyvatel. Nejvyšší nemocnost je v okresech Opava a Karviná, hygienici v regionu nově evidují 25 závažných případů chřipky.

Soud se zabýval vypadnutím dívky z vlaku

Před olomouckým okresním soudem dnes vypovídal muž, který jako poslední nastoupil do dveří vlaku, ze kterých následně vypadlo dvouleté dítě. Smrtelná nehoda se stala v červenci 2016 nedaleko Štepánova na Olomoucku. Podle vyšetřovatelů vyjel vlak z nádraží s nedovřenými dveřmi, které se ve stokilometrové rychlosti náhle otevřely, a tlak vytáhl dítě ven. Kvůli usmrcení z nedbalosti se před soudem zodpovídá vlakvedoucí a průvodčí. Podle žalobce nezkontrolovaly, že jsou dveře správně zavřené.

Klamárium ukazuje, co (ne)vidíme

Myslíte si, že něco vidíte - a ono je to naopak. Takové pocity ode dneška zažívají návštěvníci interaktivní výstavy Klamárium, která začala ve Světě techniky v Dolní oblasti Vítkovic. Autory expozice jsou vědečtí pracovníci z Psychologického ústavu Akademie věd. Dokládají, jak moc může být lidský mozek a hlavně zrak klamán, aniž bychom si toho všimli.

Zařízení najde všechny telefony v okolí

Zařízení, které dovede vypátrat kohokoli, kdo má u sebe mobilní telefon. A to i v místech, kam nedosáhne signál mobilních operátorů. Pomáhat by mohl i složkám integrovaného záchranného systému. Tak takový přístroj sestrojili vědci z Fakulty elektrotechniky a informatiky Vysoké školy báňské-Technické univerzity v Ostravě. Vývoj je stál tři čtvrtě milionu korun a skoro tři roky usilovali o patent. A Úřad průmyslového vlastnictví jim ho letos v lednu udělil.

Varhanářskou školu by konec firmy neměl ovlivnit

Krnovský výrobce varhan Rieger-Kloss skončil. Vedení kdysi největší a nejdůležitější varhanářské firmy u nás požádalo o zahájení insolvenčního řízení. Má podle něj téměř 20 věřitelů, kterým dluží více než 15 milionů korun, a své závazky není firma schopna plnit. Varhanářská škola v Krnově ale ohrožena není.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2018
 P ST