Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Neklidná situace ve FN Ostrava

Bouřlivá a nejistá je stále podle odborářů situace ve Fakultní nemocnici v Ostravě po pátečním odvolání ředitele Svatopluka Němečka. Dočasné pověření nového vedení nemocnice vnímá jako problém rektor Ostravské univerzity, který se obává budoucí spolupráce s Lékařskou fakultou. Ministr zdravotnictví ale slibuje, že nebude výběr nového šéfa nijak zdržovat.

Neklidná situace ve FN Ostrava

Živě Zuzana Sargová, předsedkyně odborové organizace FN Ostrava.

Nehoda na silnici u Třince

Kvůli srážce šesti aut je ve směru na Ostravu stále uzavřena silnice I/11 v Třinci-Neborech u výjezdu na Ropici. Nákladní vůz tam po desáté hodině dopoledne narazil do kolony stojících osobních aut. Při nehodě bylo zraněno sedm lidí - záchranáři na místě ošetřili pět zraněných, tři z nich vyprošťovali z havarovaných aut hasiči, nejvážnější byl stav desetiletého chlapce, kterého s poraněním hlavy a mozku do ostravské fakultní nemocnice převezl vrtulník.

Nová protipovodňová opatření na Horní Opavě

Už několik let má zpoždění výstavba přehrady v Nových Heřminovech. Její součástí je i zhruba padesátka staveb související s protipovodňovou ochranou na horní Opavě. Celkem by měla stát 6 miliard korun. Stavět by se mělo začít do pěti let.

Ovzduší v Moravskoslezském kraji se opět zhoršilo

Rozptylové podmínky v Moravskoslezském kraji se po přechodném zlepšení opět zhoršily. Imisní limit pro polétavý prach, který je 50 mikrogramů na metr krychlový, je překročen na většině měřicích stanic. Třeba v Ostravě-Radvanicích překračovaly odpolední limity mezní hranici více než dvojnásobně. Naměřeno tam bylo 116 mikrogramů na metr krychlový. Rozptylové podmínky by se měly k ránu ještě zhoršit.

Hornicko-geologická fakulta má nového děkana

Do vedení Hornicko-geologické fakulty VŠB-TU v Ostravě nastoupil nový děkan Vladimír Slivka. Toho jmenoval rektor Vysoké školy báňské Václav Snášel poté, co byl z funkce odvolán jeho předchůdce Jan Valíček. Za jeho vedení se fakulta více než rok potýkala se spory ohledně volby děkana a také akademického senátu.

Lidé slaví i neslaví Valentýn

Valentýnské menu, romantické pobyty pro dva, ale i speciální promítání v kině. Svatý Valentýn, svátek všech zamilovaných, který se slaví v anglosaských zemích 14. února, se u nás už trvale zabydlel. A zatímco obchodníkům přináší větší obrat, opuštěným lidem může vadit jeho přílišná medializace. Valentýn v Ostravě jsme dnes zachytili hned v několika podobách.

Ombudsmanka navštívila školu v Ostravě

O zkušenostech se začleňováním dětí z vyloučených lokalit do běžných škol, přijela do Ostravy diskutovat se zástupci organizací i města ombudsmanka Anna Šabatová. Dopoledne navštívila předškolní klub v osadě Liščina, kterou obývají převážně Romové. Děti se tady připravují na další stupně vzdělávání.

Univerzita Palackého spolupracuje se sportovními kluby

Univerzita Palackého bude spolupracovat se sportovními kluby. Třeba s extra ligovými hokejisty, volejbalistkami anebo s fotbalovým klubem Sigma Olomouc. Projekt Univerzita pro sport nabídne besedy se sportovci, trenéry i odborníky. Studenti získají praxi z oblasti sportovního managmentu i marketingu. Taková praxe jim doteď chyběla.

Ceny Jantar pro umělce v MS kraji

Moravskoslezský kraj má nové kulturní ceny. Jmenují se Jantar a za jejich organizací i nápadem stojí kulturní internetový deník Ostravan. Projekt chce upozornit na mimořádné umělecké výkony v uplynulém roce. Vyhlašovat se budou v šestnácti kategoriích napříč všemi uměleckými obory.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2018
 P ST