Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Školy upozorňují na mezery v inkluzi

Téměř sto dětí s postižením z krajských základních škol, které byly zapojeny do běžné výuky, se muselo vrátit do původních zařízení. Takzvané inkluzní vzdělávání podle zkušeností pedagogů funguje hlavně u dětí s lehčími poruchami. Problém je ale u těžších vad - hlavně mentálních postižení a autistických poruch. Školy by však měly, podle zákona, být připraveny i na tyto děti.

Školy upozorňují na mezery v inkluzi

Živě Alena Kostelná, ředitelka, Pedagogicko-psychologická poradna Ostrava-Poruba.

Podmínka v případu nočních střeleb na Libavé

Za zásah bojového vozidla pěchoty při nočních střelbách na Libavé, který zranil dva vojáky, padl jediný trest. Podmínka pro velitele vozidla, z něhož se střílelo. Další dva vojáky zprostil soud obžaloby. Desátník, který utrpěl při incidentu v roce 2016 vážná zranění, se léčil rok a půl. Přesto mu zůstaly trvalé následky.

DP Ostrava zavádí nové možnosti platby kartou

Ostravský dopravní podnik zavádí od února nové možnosti v bezhotovostním placení jízdného bankovní kartou. Doteď měli cestující možnost koupit si přes platební kartu přímo na terminálu v prostředku MHD pouze lístek pro sebe, nově budou mít možnost na jednu kartu současně zakoupit jízdné až pro 5 lidí nebo si dlouhodobé jízdné na místo na Odisku registrovat přímo na platební kartu.

V Darkově léčí ukrajinské veterány

První týden léčení v lázních Darkov mají za sebou dva zranění vojenští veteráni z Ukrajiny. Jejich rehabilitaci plně hradí Nadační fond Regibase. Ten se snaží pomáhat nejen vojákům, ale taky hasičům a policistům, kteří se zranili při výkonu svého povolání.

SmVaK bude investovat do kanalizací

Severomoravské vodárny a kanalizace plánují v letošním roce investovat do obnovy a rozvoje vodohospodářské infrastruktury v regionu více než půl miliardy korun, dalších více než 200 miliónů korun pak půjde na opravy. Nejvíce peněz poputuje do vodáren a kanalizací na Karvinsku. Kromě kanalizačních a vodovodních sítí projdou modernizací třeba i čistírny odpadních vod.

Pracují z domu - na samotě

I když je to místo, kde byla nezaměstnanost v procentech na konci roku dvakrát vyšší než ve zbytku České republiky, hory a příroda lákají do Bílé Vody na Jesenicku nové obyvatele. Před několika lety se sem přestěhovali i Vránovi - práci si přivedli s sebou - stačil jim k tomu internet.

Chřipková epidemie

V Moravskoslezském kraji odstartovala tento týden chřipková epidemie. Nemocnost vzrostla oproti minulému týdnu o více než desetinu. Na 100 tisíc obyvatel teď připadá 1757 lidí s akutními respiračními onemocněními, za hranici epidemie v kraji se přitom považuje 1700 nemocných. Hygienici už doporučili nemocnicím, lázním či domovům pro seniory, aby vyhlásily zákazy návštěv. Nejvíce nemocných je hlavně mezi lidmi ve věku nad 60 let a u dětí věku předškolního a od šesti do čtrnácti, a to na Opavsku, Ostravsku a také Frýdecko-Místecku, kde nárůst proti minulému týdnu činil 68,3 procenta.

Radniční věže v Olomouci rozeberou a opraví

Střešní věže olomoucké radnice prochází velkou rekonstrukcí. V těchto dnech se demontuje hlavní věž na severní straně střechy. Některé části se nahradí novými – jiné klempíři repasují. Na kompletní opravu střechy radniční budovy dohlíží také památkáři. Hotová by měla být na jaře.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2018
 P ST