Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Olomoucké hejtmanství zkrátí čekání na domovy seniorů

Olomoucký kraj začíná kontrolovat pořadníky na umístění v domovech seniorů. Některé se už léta neaktualizovaly. Hejtmanství chce zjistit, zda v nich nejsou některá jména vícekrát nebo jestli zájem žadatelů stále trvá. Čekací doby na umístění do některého z krajských zařízení se tak výrazně zkrátí. Lidé mnohdy čekali i několik let.

MS kraj chystá domovy důchodců

Vedení moravskoslezského kraje podobný krok, jako v kraji olomouckém nechystá. Vedoucí zařízení pro seniory, které patří kraji , ale dostali doporučení, aby s žádostmi pracovali průběžně a zájemcům zdůrazňovali, že pokud jsou mobilní a obejdou se bez cizí pomoci, nebude jejich žádost projednávána.

Výstraha před sněhem a větrem

V Česku bude dnes sněžit, za hodinu mohou spadnout až tři centimetry sněhu. Další velmi silné sněžení se očekává zítra, kdy na horách může napadnout až 30 centimetrů sněhu. Ve výstraze to dnes uvedl Český hydrometeorologický ústav, který kvůli silnému sněžení očekává kalamitní stav na silnicích. Varuje i před náledím, silným větrem a závějemi.

Podle soudu je Alena Vitásková nevinná

Zprošťující rozsudek pro Alenu Vitáskovou v případu nezákonně vydaných licencí na provoz fotovoltaických elektráren na Chomutovsku. Od Vrchního soudu v Olomouci odešla bez trestu jako jediná z osmi obžalovaných. Zbylých sedm lidí má jít na čtyři až sedm let do vězení. Pokud by se na připravovaný podvod nepřišlo, státu by vznikla skoro dvoumiliardová škoda.

Silná záře nad Prostějovskem

Silná záře na obloze způsobila pozdvižení na Prostějovsku. Objevila se ve večerních hodinách a překvapení lidé ji vyfotili a sdíleli na sociálních sítích. Na nebezpečí světelného smogu upozornili také astronomové. Světlo pocházelo ze skleníku na pěstování rajčat ve Smržicích na Prostějovsku. Skleník o rozloze dva a půl hektaru je v provozu od začátku roku a pěstební světlo nahrazuje přirozený sluneční svit.

Policie odhalila výrobce drog na Bruntálsku

Dvě organizované skupiny výrobců a prodejců drog odhalili bruntálští kriminalisté. Policisté zadrželi celkem dvanáct lidí, sedm obvinili z obchodu s pervitinem, zbývající pětici má z pěstování a prodeje marihuany.

Třinec má šanci stát se statutárním městem

Vláda dnes podpořila žádost Třince stát se statutárním městem. Návrh v loňském roce schválili třinečtí radní i zastupitelé a podpořil ho i moravskoslezský hejtman. Zvýšení statusu by Třinci podle jeho vedení zvedlo prestiž a umožnilo lépe čerpat prostředky na projekty spolufinancované státem. Návrh budou nyní posuzovat poslanci.

Ostrava bude hostit Olympijský festival

Už za tři týdny začne olympiáda v korejském Pchjongčchangu. Sportovní svátek si ale fanoušci budou moct užít také u nás. Brno a taky Ostrava totiž budou hostit Olympijský festival. V Ostravě už začal Český olympijský výbor stavbou areálu.

Lidé v Hlučíně nechtějí přijít o hřiště

Část obyvatel Hlučína protestuje proti záměru města vyměnit některé městské pozemky za prostory kolem zámku. Ten je v majetku města, pozemky kolem něj ale patří soukromému majiteli. Mezi parcelami, které mu město výměnou za okolí zámku nabízí, je i lidmi vybudované hřiště, na kterém místní v průběhu roku pořádají společná setkání. Proti směně tohoto pozemku proto sepsali hromadnou petici.

Studenti prodávají svá díla v obchodním centru

Dostupné umění přímo uprostřed největšího obchodního centra v Ostravě. Projekt, jenž nadchl studenty uměleckých škol stejně jako vedení Nové Karoliny. Díky prodejní ploše, kterou dostali provozovatelé ART SALONU od obchodního domu k dispozici, se k lidem dostávají výtvory studentů, které by jinak ležely ve školních depozitářích.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2018
 P ST