Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Výsledky prezidentských voleb v MS kraji

Proběhlo první kolo druhé přímé volby prezidenta České republiky. V prvním kole prezidentských voleb preferovali obyvatelé MS kraje Miloše Zemana. Nejvíce hlasů, téměř 60 %, mu dali lidé v Karviné. Druhý postupující kandidát Jiří Drahoš měl velkou podporu v rodném Jablunkově.

Výsledky prezidentských voleb v MS kraji

V prvním kole historicky druhých prezidentských voleb v ČR lidé ve všech okresech MS kraje do 2. kola poslali Miloše Zemana a Jiřího Drahoše. Stávající prezident v kraji získal více než 273 tis. hlasů, volilo jej téměř 50 % hlasujících. Největší podporu měl na Karvinsku, konkrétně třeba v Orlové, kde pro něj hlasovalo více než 65 % voličů.

Výsledky prezidentských voleb v OL kraji

Miloš Zeman zvítězil také v Olomouckém kraji. Největší podporu získal u lidí na Jesenicku. Naopak v Olomouci a jejím okolí už tak dominantní nebyla. Ve dvou obcích právě na Olomoucku dostal Jiří Drahoš i více hlasů než současný prezident. Hněvotín, to je jedno z míst, které navštívil Miloš Zeman během svých cest do regionů.

Výsledky prezidentských voleb v MS kraji

Vítěz prvního kola prezidentských voleb dominoval s náskokem i na Olomoucku, získal zde ale nejmenší podporu v rámci celého Olomouckého kraje. Naopak největší podporu měl stávající prezident Miloš Zeman v okresu Jeseník, kde překročil hranici 50 %. Po sečtení všech okrsků zvítězil Miloš Zeman v kraji s 45 % hlasů.

Suché Lazce po referendu: obec chce jednání

Zástupci opavské městské části Suché Lazce chtějí jednat s městem Opava, MS krajem a také s ŘSD. Pokusí se je přesvědčit o tom, aby stát nebudoval tzv. jižní variantu silničního obchvatu sousední obce Komárov, který by procházel katastrem Suchých Lazců.

Referendum proběhlo i v Brušperku

Referendum se konalo souběžně s prezidentskými volbami také v Brušperku na Frýdecko-Místecku. Lidé v něm rozhodovali o tom, zda dlouhodobě nevyužívané prostory restaurace v Národním domě nabídne obec k jiným než gastro účelům. Referenda se zúčastnilo necelých 44 % oprávněných voličů.

Vítkovice Heavy Machinery čekají na investora

Chybí peníze na výrobu, část zaměstnanců proto zůstane doma. Vítkovice Heavy Machinery
přiznávají, že nemají provozní finance. Na 80 % mzdy může od středy zůstat až 800 zaměstnanců z dělnických profesí. Jejich konkrétní počet bude vždy záležet na aktuální výrobě. Vedení největší dceřiné firmy z Vítkovického holdingu věří, že vše pomůže vyřešit nový investor.

Dýchání v MS kraji ráno komplikoval smog

Živě redaktorka Denisa Kotková.

Ozdravné pobyty pro děti z Karviné

Města podnikají řadu opatření a posílají děti na ozdravné pobyty.

Vysypávání pokladniček z Tříkrálové sbírky

Pracovníci charity počítají obsah kasiček z Tříkrálové sbírky. Ta skončila v neděli a zatím vše nasvědčuje tomu, že by mohl být překonán rekord z loňské sbírky. V rámci olomoucké arcidiecéze už bylo otevřeno 80 % kasiček. Výtěžek je zatím 23 mil. Kč. Loni to bylo o necelé 3 mil. Kč víc.

Zpoždění stavby porodnice ve FNO

Víc než 9měsíční zpoždění už má stavba pavilonu Péče o matku a dítě ve Fakultní nemocnici v Ostravě. Zakázku za 130 mil. Kč vyhrála ve veřejné soutěži firma Ridera Stavební. Ta důvody zpoždění komentovat odmítla.

Univerzity lákají studenty

"Studuj, co tě baví!" To je název nově spuštěné kampaně Ostravské univerzity. Škola v ní apeluje na budoucí studenty, aby svou volbu nepřizpůsobovali jen přání rodičů, ale vybrali si studijní obor, který je skutečně zajímá. A přesvědčit zájemce se snaží škola třeba i pomocí speciálně natočených videí, které je mají ke studiu přitáhnout.

Divadelní galerie slaví 5 let

Původně to byly operní kulisy, dnes je to respektovaná Galerie současné malby. V předsálí ostravského Divadla Antonína Dvořáka vznikla před 5 lety. A i když se do ní vejde jen 7 velkoformátových obrazů, svá díla tu už představilo více než 20 umělců, kteří jsou spjatí s moravskoslezským regionem. Ukázku své tvorby teď divákům divadla představuje Pavla Malinová.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2018
 P ST